W Radomiu rozpoczyna się Festiwal Literacki "Opętani Literaturą". W piątek, 2 września zapraszamy Państwa na dwa bardzo interesujące spotkania.

O godz. 17.30 zapraszamy Państwa na "Opętania Gombrowiczowskie". Z Ritą Gombrowicz w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozmawiać będzie Piotr Sadzik. Natomiast już o godz. 19.30 w Ratuszu rekordowe czytanie "Opętanych" oraz spotkanie z Jerzym Radziwiłowiczem. Rozmawiać z nim będzie Piotr Kłoczowski.

W sobotę 3 września kwadrans po dwunastej uczestnicy festiwalu włączą się w narodowe czytanie Sienkiewicza przy pomniku Jana Kochanowskiego. W pobliżu miejsca oficjalnej lektury „Quo vadis” odbędzie się manifestacja literacka, podczas której Mariusz Bonaszewski (kolejny aktor z ważnymi rolami Gombrowiczowskimi w dorobku) czytał będzie uwagi Witolda Gombrowicza o pisarstwie autora „Potopu”. Uwagi mocno krytyczne, bo choć Gombrowicz doceniał rolę pisarstwa Sienkiewicza w polskiej świadomości narodowej, to był wobec niej mocno krytyczny -  o czym świadczy cytat z Gombrowicza, będący tytułem wydarzenia: „Sienkiewicz – katastrofa naszego rozumu”. Entuzjastów zadymy musimy jednak uprzedzić, że manifestacja będzie kulturalna, a czytający nie zamierzają się przekrzykiwać.

Tego samego dnia o godzinie 17 w gościnnym Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbędzie się rozmowa o najnowszej prozie polskiej, w której uczestniczyć będą zarówno jej znawcy – jurorzy Nagrody, jak i nominowani autorzy. Dyskusja jest otwarta dla publiczności, nie stawiamy sobie ograniczeń czasowych, rozmawiać będziemy do wyczerpania tematu albo znudzenia nim uczestników wydarzenia.

Być może jednak uczestnicy dyskusji zechcą zakończyć ją tak, by zdążyć na koncert Mai Kleszcz i IncarNations, który rozpocznie się o godz. 19 w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki lub – w razie niepogody – w pobliskiej siedzibie Klubu Środowisk Twórczych „Łaźnia”, który podobnie jak „Elektrownia” i MBP jest partnerem festiwalu. Na koncert złożą się utwory z najnowszej płyty Mai Kleszcz i dlatego zatytułowany jest on „Romantyczność”, nieco na przekór Gombrowiczowi.

Po koncercie, w kinie studyjnym przy MCSW „Elektrownia” zobaczyć będzie można filmową wypowiedź o opętaniu przez sztukę: film Michaela Grandage`a, opowiadający o skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe’a i jego wydawcy, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway. W roli Perkinsa – laureat Oscara Colin Firth, jego protegowanego, Thomasa Wolfe’a zagrał dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Jude Law.

Początek seansu o godz. 20.30, bilety w “Elektrowni”. Jest to jedyne płatne wydarzenie w ramach festiwalu, na pozostałe wstęp wolny.

Laureat pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia za debiut prozatorski, zostanie wybrany i przedstawiony 4 września. Otrzyma 40 tysięcy złotych. Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd,a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz.

Gala finałowa rozpocznie się o godz. 18 w Zespole Szkół Muzycznych. - Na galę i koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawać będziemy 2 września po spotkaniu z Jerzym Radziwiłowiczem oraz 3 września po dyskusji w MCSW “Elektrownia” – dodał Tomasz Tyczyński.

Laureata nagrody wybierze kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zbigniew Kruszyński, Zofia Król, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. W czerwcu tego roku kapituła wybrała pięciu nominowanych, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca nagrody: Maciej Hen nominację otrzymał za powieść „Solfatara”, Agnieszka Kłos za zbiór opowiadań  „Gry w Birkenau”, Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina”, Maciej Płaza za powieść zatytułowaną „Skoruń”, zaś Tomasz Wiśniewski za książkę „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra”.

Rita Gombrowicz oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski wręczą nagrodę podczas uroczystej gali, którą poprowadzi Jerzy Sosnowski. – Radom to miasto otwarte na świat i pełne dobrej energii. To miasto wyjątkowo sprzyjające debiutantom, to dobre miejsce do startu w twórczość i karierę. Radom to miasto kultury i będzie nim coraz bardziej, bo bez inwestowania w kulturę nie da się stworzyć miejsca dobrego do życia. Mam nadzieję, że ta pierwsza nagroda trafi do wyjątkowego autora i w przyszłości ten pisarz będzie mógł pochwalić się, że był zdobywcą historycznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w Radomiu – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Laureat oprócz nagrody pieniężnej otrzyma również nagrodę rzeczową: lornetkę. - Taki pomysł pojawił się podczas pierwszego posiedzenia kapituły w Muzeum Gombrowicza, gdzie wśród pamiątek po pisarzu znajduje się również lornetka. Gombrowicz pod koniec życia często nie był w stanie opuszczać mieszkania, więc godzinami właśnie przez nią podglądał życie Vence. Używał jej czasem niekonwencjonalnie - “pomniejszał” swoich gości, przyglądając im się przez odwróconą lornetkę – mówił Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Uroczystość wręczenia nagrody zakończy koncert Grzegorza Turnaua. Będzie to też ostatnie wydarzenie trzydniowego festiwalu “Opętani Literaturą”, który miasto współorganizuje z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Dokładny program festiwalu na plakacie w załącznikach.

Organizator Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza:Prezydent Radomia.
Współorganizator: Muzeum Witolda Gombrowicza.

Partnerzy:Miejska Biblioteka Publiczna, RKŚTiG „Łaźnia”, MCSW „Elektrownia”.

Sponsor Gali Nagrody:Wodociągi Miejskie Sp. z o.o.

Fundator lornetki:Delta Optical

Sponsorzy Festiwalu „OPĘTANI LITERATURĄ”:

Zakłady Automatyki „KOMBUD” S.A., Hotel Nihil Novi, „Fogiel & Fogiel”, Grupa KK, Restauracja „Teatralna”.

Patronat:Instytutu Książki

Patronat medialny:Tok FM, Gazeta Wyborcza, Xiegarnia.pl