We wrześniu 1999 r. stragany z pieczywem wystawione w ramach I Święta Chleba pod murami Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy ulicy Wałowej przyciągnęły około 500 osób. Publiczność kolejnej edycji, zorganizowanej na rozległych, malowniczych terenach Muzeum Wsi Radomskiej, była już liczona w tysiącach. Teraz, przy XVIII odsłonie imprezy, możemy śmiało mówić o jej trwałym zapisaniu się na kulturalnej mapie Radomia – i nie tylko.


Z CORAZ WIĘKSZYM ROZMACHEM


Początkowo przyświecający radomskim piekarzom cel pokazania tajników ich zawodu od podszewki oraz zaprezentowania swoich wyrobów z bonusem w postaci atrakcyjnej oprawy artystycznej, z roku na rok rozrastał się o kolejne, nowe założenia. Duży nacisk zaczęto kłaść na prowadzenie kampanii na rzecz zdrowego odżywiania. Również zmiana lokalizacji na Muzeum Wsi Radomskiej siłą rzeczy zmobilizowała organizatorów do zwiększenia inwencji w zakresie zagospodarowania tak dużej przestrzeni.


I tak przez kolejne lata repertuar obchodów Święta Chleba został wzbogacony o liczne nowe elementy. Pojawiły się obrzędy żniwne, dożynkowe oraz konkursy dla dzieci, takie jak lepienie z ciasta, wyścigi w workach po mące, jedzenie pączków na czas (II edycja) czy program edukacyjny „Zdobywanie certyfikatu pradziadka”, czyli nauka prania na tarze i „kijanką”, tkanie gobelinów, wyrabianie masła w maselnicy, młócenie cepami zboża i zagniatanie ciasta (IX edycja). Imprezom towarzyszyły występy artystów polskiej sceny muzycznej, między innymi Aloszy Awdiejewa (2006), Kasi Cerekwickiej (2008), Moniki Brodki (2009), znanych kabaretów oraz formacji grających muzykę ludową. Radomskie Święto Chleba zaczęło przyciągać również przedstawicieli zawodów nie związanych bezpośrednio z branżą piekarniczą ( np. w III edycji w skansenie znalazła się zagroda bartnicza, natomiast w VII swoje stoiska zaprezentowali producenci nalewek i miodów, a także ludowi artyści i rzemieślnicy).


XI edycja Święta Chleba już w pełni zasłużyła na miano wydarzenia ogólnopolskiego. Plakat reklamujący imprezę ozdobił tytułową stronę branżowego periodyku „Piekarz Polski”, a w ramach obchodów odbył się finał zorganizowanego przez radomskich piekarzy ogólnopolskiego konkursu na dobry chleb. Pośród kilkunastu laureatów jury pod przewodnictwem dr. Henryka Piesiewicza doceniło cztery radomskie piekarnie: „Wacyn, „Paweł Pastuszka”, „Jarosław Gajda” oraz „Fogiel&Fogiel”. Statuetki odebrali również piekarze z Warszawy, Krakowa, Kielc, Poznania oraz Gdańska. Z kolei podczas XIII Gali Biznesu Ziemi Radomskiej Cech Piekarzy otrzymał Nagrodę Specjalną za kultywowanie tradycji piekarniczych i wieloletnią organizację Święta.


Warto dodać także, że przez kilka lat impreza wspierana była przez Izbę Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej, natomiast w 2006 r. grono organizatorów zostało rozszerzone o osobę i instytucję Prezydenta Miasta Radomia.


Czy przypadająca w tym roku XVIII edycja Święta Chleba będzie miała urodzinowy charakter – to się okaże już wkrótce. Serdecznie zapraszamy Państwa 4 września 2016 r. do Muzeum Wsi Radomskiej!


fot.Marian Strudziński