Egzamin na prawo jazdy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Sytuacji nie ułatwiają również ciągłe zmiany w przepisach dotyczących uzyskania lub późniejszego użytkowania upragnionego dokumentu. Kolejne nowe zasady wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r. i będą obejmować wszystkich, którzy otrzymają uprawnienia po upływie tego terminu.


PRAWO JAZDY 2017 – LISTA ZMIAN


Okres próbny będzie obowiązywał młodych kierowców przez pierwsze 24 miesiące od daty wydania uprawnień. Przez pierwsze 8 miesięcy nie będą oni mogli przekraczać 50-tki na obszarze zabudowanym i 80 poza nim. Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych ograniczona będzie do 120 km/h.

W okresie próbnym młody kierowca będzie mógł popełnić najwyżej dwa wykroczenia.

Możliwość wydłużenia okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeśli w czasie jego trwania młody kierowca popełni 2 wykroczenia drogowe.

Cofanie uprawnień do kierowania w przypadku popełnienia 3 wykroczeń w trakcie okresu próbnego.

Konieczność oznakowania pojazdu zielonym listkiem.

Obowiązkowe płatne szkolenia teoretyczne pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD.

Obowiązkowe płatne szkolenie praktyczne przeprowadzane w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy:1 godzina.

Zakaz pracy zawodowej z wykorzystaniem auta w okresie pierwszych 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.


WARTO SIĘ POSPIESZYĆ


Na zmiany czekające kursantów oraz przyszłych kierowców zwraca uwagę Pan Rafał Molga, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców GEPARD:

- Dla osób planujących zrobić prawo jazdy to ostatni moment, aby otrzymać dokument jeszcze na starych warunkach. Może warto nie zwlekać z podjęciem decyzji, tylko zdobyć uprawnienia kierowcy do końca 2016 r.


OSK GEPARD

Radom, ul. Placowa 1

tel. 696 599 449, 733 622 828

facebook.com/oskgepard