Oficjalne uroczystości w centrum miasta i piknik historyczny w Muzeum Wsi Radomskiej złożyły się na obchody Święta Wojska Polskiego w Radomiu.

W mszy świętej odprawionej w kościele garnizonowym - oprócz służb mundurowych i kombatantów - uczestniczyli m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele władz miasta. Po zakończeniu  Eucharystii został odczytany apel poległych, wręczono odznaczenia, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Radomiu odbył się także piknik historyczny „Wielka wojna pod Radomiem”. W Muzeum Wsi Radomskiej można było zobaczyć ekspozycję broni historycznej i pamiątek z epoki, a widowisko batalistyczne przypomniało bitwy z udziałem polskich formacji, jakie rozegrały się na Ziemi Radomskiej w latach 1914-1915. W skansenie wystąpiły grupy rekonstrukcji historycznej, odtwarzające walczące w tzw. Wielkiej Wojnie formacje rosyjskie, niemieckie i austriackie oraz formacje polskie, takie jak: Legiony Polskie, Legion Puławski i tzw. Błękitną Armię. Całość zakończył koncert zespołu Lustro, który zagrał utwory z płyty "Gloria Victis".


Foto: radom.pl