Kto z nas nie zna położonej w samym centrum Radomia Restauracji Teatralna? W ostatnim czasie urokliwe, łączące rozmaite style wnętrze zabytkowej kamienicy zyskało dodatkową salę, przeznaczoną do organizacji większych spotkań o rodzinnym lub służbowym charakterze. Przestronne, nowe miejsce stwarza swoim gościom możliwość skosztowania specjalnych dan z menu okolicznościowego. Ich autorem jest Tomasz Wiazowski – kucharz z 20-letnim stażem, a od roku szef kuchni restauracji Teatralna, który postanowił opowiedzieć naszym czytelnikom o swojej kulinarnej pasji.


Z fantazją i rozmachem
Przygotowując dla gości menu okolicznościowe, często wychodzę poza ogólnie przyjęte ramy – mówi Tomasz Wiazowski- Eksperymentuję, wykorzystując produkty sezonowe i regionalne, puszczam wodze wyobraźni, bawiąc się elementami kuchni nowoczesnej i molekularnej, a także nie zapominając o przepisach z „babcinego” archiwum. Jeśli ktoś ma pomysł na ciekawą potrawę, którą kiedyś jadł, spróbuję ją odtworzyć według przekazanych informacji. Przy odrobinie mojej inwencji z pewnością uda nam się razem stworzyć coś naprawdę pysznego.Puder truflowy, makaron z marchewki
Obecnie prowadzimy eksperymenty ze wspomnianą już przeze mnie kuchnią molekularną. Z własnej inicjatywy wprowadzamy dużo tego rodzaju elementów podczas okolicznościowych imprez. Kuchnia molekularna niesie ze sobą ogromny element zaskoczenia dla odbiorców, ponieważ polega na podawaniu produktów w zupełnie nowej formie, takiej jak np. puder truflowy, makaron z marchewki czy cytrynowy kawior. Cały czas staramy się rozwijać w tym kierunku, bawimy się różnymi możliwościami. Nasi goście często nie mogą wyjść ze zdumienia, widząc na talerzu zupełnie nowe wydanie zamówionej potrawy. Ot, taka mała niespodzianka ze strony szefa kuchni. Żeby było nie tylko smacznie, ale również ciekawie.


Sztuka gotowania
Często sam proponuję dania, aby podkreślić niepowtarzalny charakter imprezy. Dla  mnie kuchnia to pasja, sztuka łączenia smaków, styl życia, zabawa. Połączenie tych elementów w odpowiednich proporcjach to sukces, a sukces to zadowoleni goście. Aby ich wprowadzić w taki nastrój, muszę uszanować preferencje kulinarne każdego z osobna. Jeśli mają Państwo w rodzinie osoby będące na diecie, wegetarian lub osoby o wyrafinowanym guście kulinarnym, spełnię ich oczekiwania, dobierając odpowiednie menu.


Nowa sala, nowe możliwości
Nowa sala Teatralnej powstała z myślą o zrobieniu kroku naprzód i poszerzeniu dotychczasowych horyzontów. Restauracja w obecnym wydaniu ma możliwość organizacji różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych, zarówno rodzinnych, jak i biznesowych. W nowych wnętrzach zależnie od charakteru imprezy jesteśmy w stanie zorganizować uroczystość do 99 osób. W przypadku mniejszych uroczystości zapewniamy cechującą naszą restaurację kameralność. Natomiast jeśli chodzi o spotkania biznesowe, dysponujemy różnego rodzaju udogodnieniami multimedialnymi: ekranem, rzutnikami, mikrofonami, połączeniem z siecią internetową, czyli wszystkim, co niezbędne do organizacji szkoleń i konferencji.
Podsumowując: przyjdź i daj się zaskoczyć! Bardzo serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do skorzystania z nowej oferty Teatralnej!


Foto: Tomasz Wiazowski