Piloci z 18 krajów wezmą udział w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced, które 4 sierpnia rozpoczną się w Radomiu. – Jesteśmy jedynym miastem na świecie, które organizuje tę imprezę już po raz trzeci. To świadczy o naszym dobrym przygotowaniu i zaufaniu, jakim obdarza nas Międzynarodowa Federacja Lotnicza – mówi prezes Aeroklubu Radomskiego Mirosław Danik.


W mistrzostwach weźmie udział około 70 zawodników, w tym po raz pierwszy piloci z Gwatemali czy Brazylii. O medale dla Polski będzie walczyło 8 zawodników, wśród których są dwaj reprezentanci Aeroklubu Radomskiego: Robert Kowalik - 9-krotny mistrz Polski oraz Artur Strączek. Zgodnie z programem mistrzostw, poszczególne konkurencje będą się odbywać od 5 do 12 sierpnia na lotnisku na Sadkowie. Sektor dla widzów będzie wyznaczony w pobliżu bramy od strony Małęczyna. Oficjalne zakończenie rywalizacji oraz wręczenie nagród i medali zwycięzcom jest planowane na 13 sierpnia.


Głównym organizatorem mistrzostw jest Aeroklub Radomski. Wsparcia udzieliło miasta. – Radom na pewno wielu osobom kojarzy się z pokazami lotniczymi i precyzyjnym lataniem. Dlatego cieszymy się, że poprzez współpracę z Aeroklubem możemy ten wizerunek podtrzymywać – mówi sekretarz miasta Rafał Czajkowski. Aeroklub Radomski w ramach konkursu ofert otrzymał od miasta 35 tysięcy złotych na organizację imprezy. Oprócz tego Urząd Miejski uczestniczy w przygotowaniu ceremonii otwarcia i zakończenia mistrzostw, które odbędą się na ulicy Żeromskiego.


Podczas mistrzostw ruch pasażerski na lotnisku na Sadkowie będzie się odbywał normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem lotów.