To będzie niezwykły wieczór pełen wspomnień i zadumy. Już 31 lipca o godz 20:30 na radomskich fontannach odbędzie się koncert „Gloria Victis – 1944”. To forma upamiętnienia 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także radomian walczących w powstaniu.


W ramach koncertu zaplanowane zostało spotkanie z Tadeuszem Przyłuskim, byłym żołnierzem NSZ-AK i absolwentem VI LO im. Jana Kochanowskiego. Przypomniane zostaną również sylwetki radomian walczących w powstaniu, a piosenki powstańcze i partyzanckie wykonana zespół LUSTRO.


Lista powstańców pochodzących z Radomia to ponad 200 nazwisk. Wśród nich są zarówno szeregowi żołnierze, jak też dowódcy i osoby pełniące ważne funkcje w trakcie toczonych walk. W powstaniu wzięła udział młodzież pochodząca z różnych stron Polski, w tym szczególnie liczna reprezentacja młodzieży radomskiej. Znaczną jej część stanowili pochodzący z Radomia studenci warszawskich uczelni oraz słuchacze szkół ponadgimnazjalnych. Wśród walczących znaleźli się również radomscy harcerze i harcerki.