Helena Źródłowska z Radomia została wybrana pierwszą uczestniczką międzynarodowego programu „Women2Women – America”, stworzonego przez organizację pozarządową Empower Peace. To jeden z programów, który w zeszłym roku razem z Ambasadą USA w Warszawie promowaliśmy wśród radomskiej młodzieży.

Helena Źródłowska z Radomia jest jedną z dziesięciu Polek, które wezmą udział w nowatorskim, 10-dniowym programie dla dziewcząt, który został przygotowany przez Wheelock College i John F. Kennedy School of Government Uniwersytetu Harvarda. Zajęcia oferowane uczestniczkom będą w znacznej mierze dotyczyć rozwijania umiejętności przywódczych i działania na rzecz lokalnych społeczności. Program w całości odbędzie się w USA i jest skierowany do młodych kobiet w wieku 15 – 19 lat, które w przyszłości mogą stać się liderkami w swoim otoczeniu. Radomianka pokonała setki kandydatek i znalazła się w finałowej dziesiątce. Więcej informacji o powyższym programie znajdą Państwo tutaj: www.EPWomen2women.org

Sukces młodej radomianki jest podwójny, ponieważ została również przyjęta do drugiego, niezwykle prestiżowego programu, do którego aplikowała indywidualnie: Yale Young Global Scholars, organizowany przez jedną z wiodących amerykańskich uczelni: Universytet Yale. Niniejszy program również odbywa się w USA w okresie wakacyjnym i jest skierowany do licealistów, którzy wyróżniają się osiągnięciami szkolnymi, umiejętnościami i ogólną wiedzą o świecie. Uczestnicy programu mają okazję poznać życie akademickie na prestiżowym Yale University, spotkać tamtejszą kadrę naukową i przez kilkanaście dni kształcić swoje umiejętności z wybranych przedmiotów na campusie Yale. Helena będzie uczestniczką sesji dotyczącej stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa. To znakomita okazja to nawiązania cennych kontaktów, które niejednokrotnie owocują w przyszłości i zdobycia niezwykłego doświadczenia. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się tutaj: http://globalscholars.yale.edu/

Sama zainteresowana nie ukrywa radości. Oto jej pierwsze komentarze: „Czeka mnie miesięczna przygoda w Stanach- począwszy od mieszkania na kampusach Yale czy Wheelock College a kończywszy na sesjach w szkołach takich jak Harvard Law School. Swoją przyszłość wiążę z zagranicą- chciałabym studiować w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dlatego też, dzięki wsparciu ze strony Ambasady USA, moje marzenia o wyjeździe stały się faktem i przez miesiąc będę mogła robić to co najbardziej lubię- spotykać się z osobami z całego świata, poznawać ich kulturę, języki czy wymieniać się doświadczeniami. Jestem pewna, że miesiąc spędzony w Stanach Zjednoczonych na programach „Women 2 Women” oraz „Yale Young Global Scholars Program” dostarczą mi wiele niezapomnianych wrażeń, doświadczeń i wiedzy, którymi będę mogła się podzielić z koleżankami i kolegami po powrocie”

Ważna informacja dla wszystkich, którzy marzą by powtórzyć sukces Heleny Źródłowskiej: Od 2 lat w siedzibie American Corner Radom funkcjonuje Centrum Doradztwa Education USA. EducationUSA to sieć centrów doradczych w ponad 170 krajach, działających przy wsparciu Biura Edukacji i Kultury Departamentu Stanu. Centra EducationUSA dostarczają aktualnych i rzetelnych informacji o akredytowanych instytucjach szkolnictwa wyższego. Nie są one przedstawicielami ani jednostkami rekrutacyjnymi żadnej uczelni lub instytucji edukacyjnej, zajmują się przede wszystkim popularyzacją studiów w USA wśród uczniów i studentów.

Radomskie Centrum EducationUSA działające przy American Corner Radom jest jedną z siedmiu takich instytucji funkcjonujących w Polsce. Doradcy EducationUSA wyjaśniają na czym polega proces ubiegania się o przyjęcie na amerykańskie uczelnie, wskazują jakie dokumenty są wymagane oraz gdzie szukać dofinansowania. Biblioteki każdego centrum, w tym radomska placówka, posiadają bogaty zbiór informatorów przedstawiających amerykański system szkolnictwa wyższego oraz wymogi aplikacyjne, w tym przykładowe testy językowe TOEFL i wiedzy ogólnej, jak np. SAT, ACT, GRE. Wszystkie materiały są bezpłatne i czekają na młodych zdolnych w American Corner. Warto pamiętać, że istnieje również możliwość umówienia indywidualnego spotkania dotyczącego EducationUSA. W tym celu prosimy o kontakt pod niniejszym adresem e-mailowym: library.acradom@gmail.com W temacie należy wpisać: EducationUSA.

Helena Źródłowska (18). Absolwentka International School of Estonia oraz Kyiv International School. Obecnie, uczennica III LO im.płk D.Czachowskiego w Radomiu. Zdała z wyróżnieniem do klasy maturalnej. Choć uczęszcza do klasy o profilu humanistycznym, jednym z jej ulubionych przedmiotów jest chemia czy też matematyka. Jej hobby to również siatkówka, nauka języków obcych, poznawanie nowych kultur, polityka oraz stosunki międzynarodowe. Swoją przyszłość wiążę z zagranicą- chciałaby studiować w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych Ameryki.