Dziękujemy, dziękujemy…” skandowała publiczność, kiedy na scenie pojawili się bohaterowie Radomskiego Czerwca. Podniosłą, wzruszającą atmosferę uzupełniła piosenka „Obudź się, kraju mój”, którą z towarzyszeniem chóru Gospel Radom zaśpiewała Krystyna Prońko. Tak wyglądał finał niezwykłego koncertu "Radomski Czerwiec Wolności", który z okazji 40. rocznicy protestu robotniczego odbył się na deptaku.

Przed wielotysięczną publicznością wystąpiły zespoły: Dżem, Kult, Oddział Zamknięty i Kobranocka, a także Krystyna Prońko, Stanisław Soyka, Kortez i radomski raper Kękę. Poszczególne występy były przeplatane krótkimi filmami pokazującymi przyczyny, przebieg i konsekwencje wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku, a całość była transmitowana przez TVP1. – Tu zaczęła się polska i europejska droga do wolności. Gdyby nie wydarzenia radomskie sprzed 40 lat nie byłoby Solidarności i dalszej drogi do demokracji. Bądźmy z tego dumni i pamiętajmy o tym, kiedy ktoś zapyta nas zapyta nas, co niezwykłego jest w Radomiu - mówił podczas koncertu prezydent miasta Radosław Witkowski. Podziękował jednocześnie wszystkim uczestnikom robotniczego protestu.

W programie obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca jest jeszcze kilka wydarzeń muzycznych. M.in. 25 czerwca na deptaku wystąpią: Małgorzata Ostrowska, Tomek Lipiński i Róże Europy, a następnego dnia Ray Wilson.

foto:radom.pl