Piknik historyczny „Witryna radomskich buntów” odbędzie się w najbliższą sobotę w Rynku. To część obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z 1976 roku, zobaczyć sprzęt wykorzystywany wówczas przez MO i ZOMO oraz zapoznać się z codziennym życiem radomian w latach siedemdziesiątych.


Impreza ma także pokazać, że robotniczy protest sprzed 40 lat nie był jedynym buntem, jaki zapisał się w historii Radomia. W widowisku historycznym „Z dziejów radomskich buntów” wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, które przedstawią wydarzenia od czasów średniowiecza, aż po wiek XX. Rozgrywające się kolejno sceny, opatrzone muzyką i komentarzem historycznym będzie można oglądać na ulicy biegnącej wzdłuż frontu Ratusza. Dla symbolicznego zaakcentowania zmieniających się epok, w oknach i na balkonie Ratusza pojawiać się będą flagi i chorągwie z godłami państwowymi, adekwatnymi do przedstawianej sceny.


Program pikniku:


Statyczna ekspozycja pojazdów oraz sprzętu Milicji Obywatelskiej i ZOMO


Ekspozycja czterech pojazdów milicyjnych: Star 29 Hydromil z armatką wodną; Nysa 522; Polonez oraz UAZ wraz z udziałem 10 rekonstruktorów w oryginalnym historycznym umundurowaniu z wyposażeniem bojowym.


Przejazdy Jelczem "Ogórkiem"


Przejazdy starym autobusem komunikacji miejskiej po miejscach związanych z protestami z udziałem przewodnika biorącego udział w wydarzeniach w czerwcu 1976 roku.


Trasa: Rynek- ul. Reja- ul. Limanowskiego- ul. Mariacka- ul. Młodzianowska- ul. 1905 roku- ul. Dowkontta- ul. Poniatowskiego- ul. Prażmowskiego- ul. 25 Czerwca- ul. Kelles-Krauza- ul. Niedziałkowskiego- ul. Staszica- ul. Kilińskiego- ul. Stańczyka- ul. Malczewskiego- ul. Grodzka – ul. Rynek.


Gry dla dzieci i młodzieży, godz. 15.00-17.00:


- gry i zabawy integracyjne dla najmłodszych przygotowane przez stowarzyszenie „Karuzela”: toczenie obręczy, klasy, kapsle, ciupy (podrzucanie kamyków), skakanie przez linę, guma, skakanka, strzelanie ryżem z rurki, zbijak, ringo, rzut obręczy na pachołek, domino, statki, państwa-miasta


- gry planszowe edukacyjne przygotowane we współpracy z IPN


- gra miejska „Śladami Radomskiego Czerwca’ 76”


Happening „Galeria Wolności”, godz. 15.00-19.30


Pracownicy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu wspólnie z uczestnikami pikniku historycznego "Witryna radomskich buntów" stworzą Galerię Wolności. Na radomskim rynku zostaną wykonane prace plastyczne odwołujące się do wolności jaką cieszyć się mogą artyści w procesie powstawania dzieła sztuki.


Występy artystyczne


W godz. 15.00 - 17.00 covery w wykonaniu młodych artystów, a w godz. 18.50- 19.30 koncert zespołu The Old Town Connection (covery polskich utworów z lat 70-80).


Punkty gastronomiczne


Serwowane będą przysmaki z lat 70 (oranżada, chleb z cukrem, zimne nóżki, andruty, galaretka z owocami, blok czekoladowy, woda sodowa, paluszki, sałatka jarzynowa itp.)


Wystawa zdjęć „Zaczęło się w Walterze”


Inscenizacje historyczne „Z dziejów radomskich buntów”, godz. 17.00-18.30


Scena 1 – Wiek XIII. Bunt Kasztelana Janusza przeciwko księciu dzielnicowemu Leszkowi Czarnemu.


Scena 2 – Rok 1505. Sejm radomski i ogłoszenie Konstytucji „Nihil Novi”


Scena 3 – Rok 1607. Rokosz Zebrzydowskiego, wystąpienie szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Bitwa pod Guzowem koło Radomia.


Scena 4 – Rok 1767 – Konfederacja radomska przeciwko królowi St. A. Poniatowskiemu.


Scena 5 – Rok 1794 – Powstanie Kościuszkowskie. Przybycie wojsk polskich z Naczelnikiem Tadeuszem Kościuszko, formowanie milicji radomskiej i pospolitego ruszenia. Potyczka pod Lipowym Polem.


Scena 6 - Rok 1863 – Powstanie Styczniowe. Formowanie oddziału radomskich ochotników przez gen. Langiewicza i potyczka z Rosjanami.


Scena 7 – Rok 1905 – Masakra manifestacji robotniczej przez oddział carskiej piechoty. Zamach bojowników PPS na płk. Von Płotto.


Scena 8 – Rok 1918 – Rozbrojenie garnizonu austriackiego przez członków POW i przejęcie władzy w Radomiu przez działaczy niepodległościowych. Proklamacja tzw. „Republiki Radomskiej”.


Scena 9 - Rok 1945 – Akcja żołnierzy Armii Krajowej na więzienie UB w Radomiu.


Scena 10 – Rok 1976 – Wydarzenia „Radomskiego Czerwca 1976”. Symboliczna scena wejścia na plac uczestników wydarzeń z 1976 roku.


Rozstrzygnięcie konkursów, godz. 18.30


- Finał konkursu wiedzy o Czerwcu ’76 (wręczenie nagród na scenie)


- Finał gry miejskiej (wręczenie nagród na scenie)


- Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym


W czasie trwania pikniku będzie można odwiedzić również Muzeum im. J. Malczewskiego, gdzie czynna jest wystawa "Radom w PRL-u".


Po zakończeniu pikniku zapraszamy na Anima Urbis, czyli nocną wędrówkę w poszukiwaniu miejsc związanych z wydarzeniami Radomskiego Czerwca 76. Początek o godz. 20.00 przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.