Rozpoczynamy sezon letni i poza przyjemnymi propozycjami spędzenia wolnego czasu na łonie natury, warto pomyśleć jak zabezpieczyć siebie, dzieci i zwierzęta przed plagą kleszczy. Największy wysyp kleszczy przypada na maj i czerwiec, ale wystrzegać się ich powinniśmy tak naprawdę cały rok ( zwłaszcza jeśli zima jest łagodna i temperatura nie spada poniżej 5 st. Celsjusza).


Wbrew pozorom nie tylko w lesie możemy je spotkać, de facto są na terenie całej Polski, lubią tereny leśne, podmokłe, porośnięte wysoką trawą, ale również bytują w miejskich parkach czy naszych ogródkach. Należy zachować szczególną ostrożność na obszarach trawiastych, porośniętych wysokimi krzakami, paprociami czy jeżynami, dużą aktywność odnotowuje się również w klombach miejskich.


SZCZEPIENIA


Ukąszenie kleszcza może skutkować takimi chorobami jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury, warto pomyśleć o szczepionce. Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu może być podawana dzieciom od 1 roku życia i dorosłym. Warto pamiętać o szczepieniu szczególnie kiedy nasze dzieci wyjeżdżają na kolonie, obozy letnie czy inne formy wypoczynku na świeżym powietrzu.


BĄDŹ CZUJNY


Jest jeszcze kilka innych zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć ukąszenia.

• wybierając się na spacer do miejsc zagrożonych, pamiętaj o odpowiednim stroju, wybieraj materiały sztuczne, koniecznie długi rękaw, spodnie i skarpety naciągnięte na nogawkę, nie zapominaj o czapce z daszkiem i wysokich butach.

• Producenci proponują nam wiele preparatów odstraszających - warto je stosować i dokładnie spryskać odsłonięte ciało.

• Warto po powrocie do domu obejrzeć całe ciało i jeśli stwierdzimy, że jednak ukąszenie nastąpiło, należy bezzwłocznie usunąć owada.


JAK USUNĄĆ KLESZCZA


• Trzeba mocno uchwycić kleszcza pęsetą, jak najbliżej skóry, płynnym ruchem wyciągnąć go aż do całkowitego usunięcia.

• Jeśli w skórze pozostała jakakolwiek część kleszcza- usuń ją!

• Po usunięciu owada, należy zdezynfekować skórę.

• Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, kremem czy alkoholem!

• Nie wolno wykręcać, szarpać czy rozgniatać! Rozerwanie kleszcza grozi zakażeniem zarazkami znajdującymi się w jego ciele!


ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŻELI:


• pojawią się objawy grypopodobne, gorączka, ból stawów i mięśni, ogólne rozbicie, a także ból brzucha mogą świadczyć o kleszczowym zapaleniu mózgu.

• w okolicy ukąszenia w ciągu 1-5 tygodni pojawi się rumień o średnicy ok.5 cm ze środkowym przejaśnieniem (tzw. rumień wędrujący). Rumień jest pierwszą oznaką boreliozy, by ją opanować potrzebna jest kuracja antybiotykowa.

Jeżeli żadne z tych objawów nie wystąpiły, a chcesz upewnić się, że kleszcz nie zaraził Cię krętkami boreliozy, zbadaj krew!

WARTO WIEDZIEĆ


Na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki:

• Inaktywowana dla dzieci powyżej 1 roku życia i poniżej 16 lat oraz dla osób w wieku co najmniej 16 lat

• Inaktywowana dla dzieci powyżej 1 roku życia i poniżej 12 lat oraz dla osób w wieku co najmniej 12 lat


Szczepionkę podaje się domięśniowo, najczęściej w ramię lub pośladek. W szczególnych przypadkach, np. pacjentom ze skazą krwotoczną, preparat może być podany podskórnie.