Poczęcie, ciąża oraz narodziny dziecka są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu dwojga kochających się ludzi. Warto przygotować się do tego wspólnie i świadomie. Jeżeli planujecie z partnerem posiadanie potomstwa, powinniście upewnić się, czy z waszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, będziecie mogli ze spokojem przygotowywać się do roli mamy i taty. Jeśli nie, lekarz pomoże wam skorygować wszelkie nieprawidłowości, a także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo przyszłej mamy oraz maluszka. A zatem jakie badania warto wykonać?

Badania dla przyszłej mamy…

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego warto wiedzieć, jaki jest ogólny stan zdrowia przyszłej mamy. Bardzo ważne jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów witamin i minerałów, wyleczenie infekcji oraz innych niezdiagnozowanych wcześniej schorzeń.

Badania dla przyszłej mamy obejmują:

  1. badania podstawowe sprawdzające ogólną kondycję organizmu (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu)
  2. oznaczenie poziomu witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka (żelazo, kwas foliowy, witamina D3)
  3. oznaczenie poziomu hormonów (TSH, prolaktyna)
  4. wykonanie podstawowych badań wirusologicznych (badanie na obecność HIV, WR, WZW typu B, WZW typu C)
  5. wykonanie badań w kierunku profilaktyki zespołu TORCH (m.in. wirus różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy)


Wykonanie powyższych badań zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala kontrolować stan zdrowia matki i dziecka w trakcie trwania ciąży. Ponadto wiedza na temat infekcji wirusowej matki umożliwia lekarzom wdrożenie profilaktyki mającej na celu zapobieganie przeniesieniu choroby na dziecko podczas ciąży lub w trakcie porodu.

Mężczyzno, Ty także przygotuj się na dziecko…
Przygotowania do bycia ojcem nie rozpoczynają się tuż przed przyjściem maleństwa na świat, lecz na około trzy miesiące przed aktem zapłodnienia, ponieważ tyle trwa spermatogeneza. Warto przekonać swojego partnera, że wykonanie badań laboratoryjnych, zmiana trybu życia oraz nawyków żywieniowych w okresie poprzedzającym prokreację, to także ich obowiązek.

Badania dla mężczyzn starających się o potomstwo obejmują:

  1. badania podstawowe sprawdzające ogólną kondycję organizmu (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu)
  2. oznaczenie poziomu witamin i minerałów korzystnie wpływających na płodność i jakość nasienia (cynk, kwas foliowy, selen, witamina D3)
  3. oznaczenie poziomu hormonów (TSH, testosteron)
  4. wykonanie podstawowych badań wirusologicznych (badanie na obecność HIV, WR, WZW typu B, WZW typu C)


Wykonanie powyższych badań pozwala sprawdzić, czy u mężczyzny nie występują kłopoty zdrowotne mogące przyczyniać się do problemów z płodnością, a także czy nie jest on nosicielem wirusa, którym może nieświadomie zarazić swoją partnerkę. Dziecko jest cudownym połączeniem genów dwojga partnerów. Warto zatem pamiętać, że zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i taty, odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do poczęcia dzidziusia.

Wykonanie badań profilaktycznych, zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Laboratorium Medica przygotowało w swojej ofercie pakiety badań profilaktycznych dedykowane zarówno dla Pań, jak i Panów, starających się o potomstwo. Więcej informacji na temat badań dostępnych jest w siedzibie laboratorium oraz na stronie internetowej: www.medica.radom.pl

mgr anal.med. Natalia Bilska
diagnosta laboratoryjny