W ostatnim czasie hipermarket E.Leclerc w Radomiu przeszedł szereg różnych przemian, u podstaw których leży chęć zapewnienia Klientom komfortowych warunków zakupów oraz dostępu zarówno do zawsze świeżych, różnorodnych i najwyższej jakości produktów, jak i gruntownej wiedzy o nich poprzez możliwość wglądu w sam proces powstawania przygotowywanych na miejscu wyrobów.


Mając to na uwadze, został przeprowadzony gruntowny remont linii zwanej „świeże”. Metamorfozę przeszły działy: piekarnia, cukiernia, wędzarnia wędlin, garmaż – Kuchnia Smaków, dział rybny, który obecnie nosi nazwę Targ Rybny oraz dział mięsny, czyli masarnia. W nowej formule, którą wprowadzono już nieco wcześniej, funkcjonuje również marka JaToJem Sushi oraz działy warzywa, owoce oraz sery. Zmieniony układ działów ma na celu ułatwienie intuicyjnego poruszania się po sklepie i uniknięcie długich i mozolnych poszukiwań interesującego nas produktu.


Metamorfozę przeszedł także sam pasaż – usytuowano tu ławki i wygodne kanapy, nowe, eleganckie oblicze zyskały witryny butików oraz kawiarnia Wieża Eiffla. Poza nowoczesnym wystrojem z wydzieloną strefą relaksu dla Klienta, kawiarnia oferuje też nowy asortyment. Poza ciastami, tortami i deserami własnej produkcji powstającymi w Cukierni E.Leclerc, lodami (wkrótce naturalne), deserami lodowymi, aromatycznymi kawami i herbatami oferuje pyszne sandwiche na ciepło, handrolle i sałatki. Sandwiche powstają z wypiekanego na miejscu pieczywa, świeżych warzyw i rozmaitych dodatków. Ciekawostką są handrolle, czyli sprytne sushi w wersji street food. Kawiarnia oferuje też gofry w wielu odsłonach i przeróżne słodkości.


Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie, ile muszą „dopłacić” za robienie zakupów w komfortowych warunkach. Chodzi o ceny produktów. - Otóż wciąż jesteśmy atrakcyjni cenowo, a nasze produkty cechuje przede wszystkim jakość. Wiele z nich powstaje na miejscu. Są świeże i wykonane według sprawdzonych receptur – mówi Thomas Renard-Chardin, prezes E.Leclerc Radom.


- Wraz z mężem od 3 lat totalnie zmieniamy nasz market – dodaje Angelique Renard-Chardin, manager – Zależy nam, aby Klient miał pełną wiedzę i świadomość tego, co kupuje. Radomski E.Leclerc jest pod tym względem wyjątkiem. Tylko u nas możecie zobaczyć, jak powstaje pieczywo czy są wędzone ryby. Możecie zerknąć przez szybę, jak rozbieramy i przyprawiamy mięso. Używamy wyłącznie przypraw z Francji, ponieważ w Polsce nie udało nam się znaleźć takich, które nie zawierałyby glutaminianu sodu. Produkty bio są moją ogromną pasją i już moja w tym głowa, aby nasze wyroby nie zawierały żadnych niepotrzebnych i szkodliwych dodatków.

Naturalność przede wszystkim


Piekarnia E.Leclerc wypieka pieczywo według sprawdzonych receptur, bez utrwalaczy świeżości. Bułka natura stała się jej produktem firmowym, podobnie jak chleb wiejski z blachy. Klienci mogą kupić pieczywo tuż po wyjęciu z pieca, poczuć jego zapach, delektować się smakiem.


Cukiernia E.Leclerc oferuje przeróżne ciasta, torty, makaroniki. Wszystko powstaje na miejscu. Nowością, która zyskała uznanie nawet najbardziej wymagających smakoszy, są musy wykonane na naturalnych składnikach: owocach i śmietanie.


W wędzarni wędlin wszystkie wędliny powstają według tradycyjnych receptur. Nie ma dobrej kiełbasy czy wędzonki bez najwyższej jakości mięsa i przypraw. Dlatego mięso pozyskiwane jest od lokalnych hodowców, z lokalnych ubojni. Hipermarket nie stosuje substancji mięsozastępczych. Peklowanie mięsa do produkcji kiełbas i szynek odbywa się według dwóch metod: „na mokro” i „na sucho” bez nastrzykiwania, a wymagany czas peklowania to od 3 dni do 2 tygodni. Po upływie tego czasu szynki wiązane są ręcznie, bawełnianą przędzą wędliniarską, a kiełbasy nadziewane w jelita. Po nadzianiu jelit mięsem formowanie gotowych kiełbas odbywa się ręcznie. Wyroby są wędzone tradycyjnymi metodami, co prawda w atmosie, ale ze specjalną przystawką, która umożliwia użycie dymu wytworzonego z drewna olchowego. Radomianie zajadają się między innymi: pasztetem swojskim, kiełbasą kruchą, kiełbasą pieczoną wiejską, szynką wędzoną, ogonówką wędzoną, boczkiem wędzonym, baleronem wędzonym; wędlinami pieczonymi: szynką, karczkiem, boczkiem extra paski, baleronem…

Wędzarnia ryb E.Leclerc to pierwsza taka wędzarnia ryb w Radomiu. Ryby są wędzone każdego dnia, na ciepło i na zimno. Po świeże i ciepłe można przyjść w godzinach 13-15 (od pn. do sob.). Każdego dnia sklep oferuje inny rodzaj ryby: łososia, dorsza, makrelę, pstrąga, trewala, karpia, śledzia pikling…


Masarnia E.Leclerc oferuje pyszności tworzone od podstaw z najlepszej jakości mięsa i odpowiednich przypraw. Przed nami długi weekend majowy, czas na grillowanie. A co na grilla? Soczysta karkówka – porcja mięsa w aromatycznych przyprawach, szaszłyki drobiowe – połączenie fileta kurczaka, świeżej papryki i cebuli oraz Mergezy wołowo-jagnięce, smakołyk, który w Radomiu można kupić tylko w hipermarkecie E.Leclerc. Wszystkie propozycje na grilla powstają w masarni od podstaw, są ręcznie robione, zawsze świeże i bez konserwantów.


Francuskie sery


We Francji przykłada się wielką wagę do serów. Ze względu na istnienie ponad 500 rodzajów francuskiego żółtego sera, receptury oraz tajniki ich wyrabiania są pilnie strzeżone przez producentów. Ich wspaniała jakość spowodowana jest tym, że przy ich produkcji zachowywane są bardzo rygorystyczne wymagania, których spełnianie kontrolują specjalne instytucje. Sery, które charakteryzują się najwyższą jakością, mają na swoich opakowaniach napis AOC, czyli skrót od Appellation d'origine contrôlée. Oznacza to, że dany ser pochodzi z określonego regionu Francji, dojrzewał zgodnie z tradycją oraz ściśle ustalonymi wymaganiami.

Na dziale sery można kupić kilkadziesiąt gatunków oryginalnych, francuskich serów najbardziej odpowiadających gustom Polaków. Są wśród nich między innymi: Marechal Emmental, Mimolette, Comte czy Cantal.


Kuchnia smaków

Kuchnia smaków E.Leclerc każdego dnia przygotowuje świeże potrawy kuchni tradycyjnej (regionalnej) i nowoczesnej (także na zamówienia), a także cateringi okolicznościowe oraz dietę pudełkową Fresh&Fit z dowozem do zamawiającego.


-Polecamy diety na 5 dni, ponieważ weekendy to raczej czas na odpoczynek i wspólne gotowanie z rodziną- mówi Angelique Renard-Chardin- Naszą specjalnością jest burger z foie gras, a wprowadzoną ostatnio nowością z kolei detox box - z rybką i cieciorką. Po rozmowie z Klientem dobieramy produkty do indywidualnych gustów smakowych, nasi specjaliści pomogą również w doborze diety w zależności od stanu zdrowia.


JaToJemSushi


Pod marką JaToJemSushi produkowane jest sushi. Zróżnicowane zestawy można zamówić telefonicznie, a następnie odebrać przy stoisku. Dział oferuje bogatą ofertę pysznego sushi na przyjęcia weselne, imprezy okolicznościowe, domowe. Jest też możliwość pokazu SushiMastera.

Warzywa i owoce


Na dziale warzywa i owoce znajdują się wszystkie gatunki warzyw i owoców począwszy od sezonowych – pochodzących od okolicznych producentów, po egzotyczne z dalekich krajów. Z najbliższych okolic pochodzą między innymi jabłka, papryka, pomidory, sałata, rzodkiewka czy kalafior. Dostawcą papryki jest producent z Żerdzi pod Przytykiem, rzodkiewki, sałaty i fasolki – z Zakrzewa, zaś jabłek gospodarstwo sadownicze z Komorowa w gminie Wieniawa.


-Zależy nam na tym, by Klient miał świadomość, że w hipermarkecie kupi najlepszej jakości pomidory, paprykę, fasolkę czy truskawki. Pochodzą od okolicznych dostawców, są świeże, aromatyczne i dobrze smakują. Od momentu zerwania z krzaka do tego, jak trafią na sklepową półkę i koszyka Klienta, dzieli je zaledwie kilka godzin – podkreśla Thomas Renard-Chardin.


Edukacja – wiesz, co jesz


Celem zarządu radomskiego hipermarektu E.Leclerc jest edukacja Klienta pod względem jakości produktu. Każde stoisko jest obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników, którzy zawsze chętnie podpowiedzą, na co zwrócić uwagę przy zakupie mięsa, jak czy ryb oraz udzielą wszelkich dodatkowych informacji o danym wyrobie.


E.Leclerc oferuje wołowinę QMP (Quality Meat Program). To nic innego jak system certyfikacji mięsa wołowego, stworzony po to, by wspierać produkcję dobrej wołowiny. Wołowina QMP pozyskiwana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie kulinarnym, które doskonale sprawdza się w kuchni. Tym, co czyni ją wyjątkową, jest naturalna kruchość, miękkość i soczystość oraz łatwość obróbki. Warto pamiętać, że wołowina QMP zanim poddana zostanie obróbce, musi przejść proces dojrzewania (leżakowania). Trwa on min. siedem dni.

Znakomity smak i stała jakość wołowiny QMP idą zawsze w parze z pewnością oraz bezpieczeństwem. System QMP umożliwia bowiem precyzyjną identyfikację mięsa wołowego na wszystkich etapach jego pozyskiwania, przetwarzania i dystrybucji. W praktyce oznacza to, że cały proces produkcji certyfikowanego mięsa – począwszy od doboru rasy bydła, sposobu jego karmienia, przez transport, właściwy ubój, pakowanie i przechowywanie produktu – odbywa się zgodnie z wysokimi standardami i pod okiem specjalistów.

-Konsument, sięgający po wołowinę ze znakiem jakości QMP, którą oferujemy w E.Leclerc, może więc być pewien, że nim trafiła na sklepową półkę, przeszła ścisłą kontrolę. Certyfikat QMP daje gwarancję, że wołowina pochodzi wyłącznie od zaufanych dostawców, a cała droga, jaką mięso przebyło „od zagrody do widelca”, jest łatwa do prześledzenia – mówi prezes E.Leclerc Radom.


Promocje, karta lojalnościowa


Z myślą o klientach hipermarket E.Leclerc organizuje promocje i atrakcyjne oferty weekendowe, bo tutaj weekend zaczyna się już od czwartku! Właśnie od czwartku do niedzieli Klienci posiadający kartę lojalnościową (można ją bezpłatnie wyrobić w Punkcie Obsługi Klienta) robiąc zakupy zbierają złotówki. Otrzymują 5 zł (na kartę) robiąc zakupy za 100 zł i 10 zł, gdy zrobią zakupy za 200 zł. Zebrane na karcie złotówki Klient może wykorzystać w każdej chwili.


Tankując paliwo na stacji E.Leclerc za kwotę powyżej 60 zł, za każdy litr paliwa Klient otrzymuje 3 grosze na kartę. Stacja hipermarketu oferuje dobrej jakości, najtańsze paliwo w mieście i jest czynna przez 7 dni w tygodniu, także w każdą niedzielę w godz. 9-19.


Zakaz handlu w określone w ustawie, wybrane niedziele sprawił, że wielu Klientów E.Leclerc chce robić zakupy w piątki i soboty – o jak najwcześniejszej porze. Z myślą o nich w każdy piątek i każdą sobotę hipermarket czynny jest już od godziny 7 do 22. (Wcześniej był otwarty od 8). Dla swoich Klientów market przygotował kalendarzyki informacyjne z zaznaczonymi niedzielami handlowymi i tymi z zakazem handlu.


Profitowe zakupy robią w E.Leclerc także klubowicze!


Poniedziałek - z Klubem Kibica Zwrot 5 % wartości zakupów jeśli zakupy wykonasz na powyżej 50 zł. (Do otrzymania zwrotu na kartę upoważnia karnet na dany sezon na mecze radomskich drużyn sportowych bądź bilet na mecz.


Wtorek - z Klubem Rodzina Plus Zwrot 5 % wartości zakupów jeśli zakupy wykonasz na powyżej 50 zł. (Do otrzymania zwrotu na kartę upoważnia karta Rodzina Plus).


Środa - z Klubem Seniora Zwrot 5 % wartości zakupów jeśli zakupy wykonasz na powyżej 50 zł. (Do otrzymania zwrotu na kartę upoważnia legitymacja emeryta bądź rencisty)