Radomscy policjanci prowadzą działania "Bezpieczny pieszy po zmroku". Policjanci zwracają szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym. Mundurowi sprawdzają, czy użytkownicy dróg posiadają obowiązkowe elementy odblaskowe.

Jesienią na drogach ginie wielu pieszych. Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że są oni słabo widoczni dla kierowców, dlatego apelujemy o noszenie odblasków. Każdy element odblaskowy może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego radomskiej komendy systematycznie przypominają pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak widocznego elementu odblaskowego grozi mandat i policjanci z całą surowością egzekwują te przepisy.

Policjanci podczas przeprowadzanych kontroli pieszych oraz rowerzystów chcą utrwalić w nich przekonanie, że noszenie elementów odblaskowych to nie tylko obowiązek, ale także troska o swoje bezpieczeństwo.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru, może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu, aby poruszając się po drogach pamiętali o tym, żeby być widocznym dla innych użytkowników dróg. Brak elementu odblaskowego może kosztować nas coś, co mamy najcenniejszego, czyli nasze życie.