Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest ona najważniejszym świętem według kościoła katolickiego. Istnieje wiele tradycji wielkanocnych, które z pokolenia na pokolenie wciąż są przekazywane. Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne, zdobienie pisanek czy obchodzony chętnie przez młodzież i dzieci – śmigus dyngus- potocznie zwany lanym poniedziałkiem.


Święconka.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę idziemy z przystrojonymi koszykami święcić pokarm, którym w czasie śniadania wielkanocnego podzielimy się z najbliższymi.

W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć :

- chleba, który symbolizuje Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan. Dawniej do święconki wkładano Paschę, czyli wypiek z drożdży, liści bobkowych, imbiru i szafranu,

- jaj, symboli nowego początku, narodzin, zmartwychwstania,

- soli, chroniącej potrawy przed zepsuciem, w koszyczku wielkanocnym symbolizującej ochronę człowieka przed duchowym zepsuciem oraz nawrócenie i oczyszczenie,

- pieprzu, symbolu nieśmiertelności, pełnej wiary,

- wędliny, symbolu bogactwa i dostatku,

- chrzanu, przypominającego o pokonaniu męki goryczy przez Chrystusa,

- babki wielkanocnej, symbolizującej doskonałość, do której powinien dążyć każdy człowiek,

- baranka wielkanocnego, znaku ofiary i męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął ze spokojem i pokorą.


Niedziela Wielkanocna

Przy rodzinnym stole nie może zabraknąć białego obrusa, pisanek i doskonałego rodzinnego humoru. Na śniadanie zazwyczaj podajemy żurek z białą kiełbasą i święconymi jajami, pieczone mięsa i pasztety, nie może zabraknąć również mazurka, baby czy sernika.

W niektórych regionach po świątecznym śniadaniu następuje tzw. zajączek wielkanocny- czyli szukanie w zakamarkach domu i ogrodu drobnych upominków.


Śmigus- dyngus

czyli Wielkanocny Poniedziałek zwany lanym, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą.

Zabobon głosi,że Panna, która nie została zmoczona, zostanie samotna przez kolejny rok.

Aby uniknąć śmigusa, można wykupić się pisankami i słodyczami, to właśnie jest tzw. dyngus.