Letnia aura zachęca do wystawienia się na działanie promieni słonecznych, po długich zimowych miesiącach marzymy, aby wygrzać ciało i delikatnie je opalić. Każdy z nas szuka możliwości, żeby rozłożyć koc i z ulubioną lekturą poleżeć na słońcu, pamiętajmy jednak, że jego promienie mogą być zdradliwe i mimo odpowiedniego zabezpieczenia skóra ulegnie poparzeniu.

Zasada nr 1

Po pierwsze zawsze używaj  kremu z wysokim filtrem!

Mimo wysokiej ochrony filtr przepuszcza część promieni słonecznych, więc skóra delikatnie i zdrowo się opali. Warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu, bo oparzenia słoneczne potrafią zepsuć najlepszy urlop. Każdy z nas choć raz doznał negatywnych skutków kąpieli słonecznych, a zatem dobrze znać domowe sposoby na ich złagodzenie. Po pierwsze, po powrocie do domu trzeba wziąć chłodny prysznic i zmyć resztki olejków i preparatów kosmetycznych, chłód wody pomoże obniżyć temperaturę spalonej skóry.

Okłady
Należy pamiętać, aby nie smarować poparzonych miejsc ciężkimi i tłustymi kremami, jeśli w lodówce mamy kefir, maślankę lub jogurt naturalny, zróbmy łagodzący i naturalny okład z tego rodzaju produktów.

Aloes
Nasze babcie na swoich parapetach często pielęgnują aloes, jeśli też go masz, posmaruj ciało schłodzonym miąższem tej rośliny. Sok z aloesu łagodzi podrażnienia i regeneruje spieczoną skórę.

Napoje
Pomoże również popijana przez nas zielona herbata - okłady ochłodzą rozgrzaną skórę i przyspieszą gojenie naskórka. Jeśli nic z powyższych sposobów nie przynosi ulgi, trzeba sięgnąć po poważniejsze środki. na skórę warto domową apteczkę zaopatrzyć w preparaty z D-panthenolem, który regeneruje uszkodzoną skórę, zmniejsza utratę wody i nawilża ją.

Przeciwzapalne
Właściwości przeciwzapalne mają również preparaty z alantoiną. Na poparzenia słoneczne zaleca się także preparaty z propolisem, który przyspiesza gojenie.

Chłodzenie
Warto również sięgnąć po specyfiki chłodzące i z witaminami przeciwutleniającymi A i E. Jeśli żaden z proponowanych sposobów nie działa, a pojawia się wysoka temperatura ciała, dreszcze, bąble z wyciekiem surowiczym, ogólne złe samopoczucie, nudności i wymioty, trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

foto: CHROMA STOCK