Przed nami druga połowa letniego wypoczynku. Radomscy policjanci od początku lata prowadzą działania „Bezpieczne Wakacje 2017".

ODPOWIEDZIALNY KIEROWCA

Nastał czas niejednokrotnie dalekich podróży, wyjazdów rodzinnych i kolonijnych. Jak co roku w okresie zwiększonego ruchu turystycznego do zadań priorytetowych policjantów będzie należało egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie dozwolonej prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów, zwłaszcza manewrów wyprzedzania oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
Przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączona z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie.


SPRAWNYM AUTOKAREM NA KOLONIE

Wyjazdy na kolonie są bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez policjantów autokarów przewożących dzieci. Zużyte opony, niesprawne hamulce, braki w przepisowym oświetleniu pojazdu - to najczęstsze, ale wcale nie jedyne ujawniane nieprawidłowości. Jeśli nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonie, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci.Należy wówczas wezwać policję. Tu nie może być najmniejszego nawet pobłażania ze strony rodziców i osób organizujących wyjazd dzieci – nie można dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu regularnie prowadzą kontrole autobusów na ulicy Mierzejewskiego w godz. 6.30 – 8.30, dlatego zachęcamy przede wszystkim organizatorów wycieczek i wyjazdów, aby przed wyjazdem dzieci zgłaszali policjantom konieczność skontrolowania autobusu. Kontrolę autokaru można zgłosić policji pod numerem telefonu 345 -26-30 lub 997.

Prosimy jednak, aby konieczność skontrolowania autokaru zgłaszała jedna osoba, przede wszystkim organizator, ponieważ jest mnóstwo sytuacji, w których kontrolę tego samego autokaru zgłasza kilkanaście osób. Wystarczy, że otrzymamy jedno zgłoszenie i policjanci z pewnością dany pojazd skontrolują.

Z ROZSĄDKIEM I WYOBRAŹNIĄ

Zanim jednak wyjedziemy na urlop, przypomnijmy sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by długo wyczekiwany odpoczynek minął bez nieprzyjemnych niespodzianek i kojarzył się nam z piękną opalenizną oraz wspaniałymi wspomnieniami. Dwa miesiące odpoczynku to także dwa miesiące, w których narażeni jesteśmy na wiele niebezpiecznych sytuacji.

Kąpiele w miejscach zabronionych, skoki do wody, pozostawianie dzieci w samochodach, wypadki drogowe oraz zaniedbania wobec zwierząt to tylko niektóre przypadki skrajnej nieodpowiedzialności. Apelujemy, aby osoby nie tylko wyjeżdżające, ale także te, które pozostają na miejscu, zachowały szczególne poczucie odpowiedzialności oraz wykazały się rozsądkiem i wyobraźnią. Jeżeli wybieramy się w podróż swoim pojazdem, należy dokonać przeglądu, upewniając się, że samochód jest sprawny technicznie i reagować na wszelkie sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu.

Pojazd powinien być też odpowiednio wyposażony: posiadać gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie zostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty należy chować w bagażniku. Podróżując pociągiem lub autobusem, szczególną ostrożność należy zachować na dworcach, gdzie zwykle występuje duży tłok i można wtedy stać się ofiarą kieszonkowca.

Należy uważać przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu czy autobusu i nie pozostawiać bagażu bez opieki, zwłaszcza torebek podręcznych. Torebki i podręczne plecaki należy nosić z przodu i w czasie podróży mieć przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Pieniądze najlepiej podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić w różnych częściach odzieży. Bądźmy nieufni w stosunku do nieznanych nam osób, zwłaszcza gdy podróżujemy sami. Powinniśmy wykazać się ostrożnością w przypadku szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy czy kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach.


NAD WODĄ

Słoneczna pogoda to czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie. Wiele osób zdecyduje się spędzić czas wolny nad wodą. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad zalewem w Domaniowie czuwają co roku w sezonie policjanci z wodnego posterunku. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali przeszkoleni funkcjonariusze z uprawnieniami ratowników wodnych, którzy są w stanie podjąć akcję ratowniczą na wodzie i udzielić niezbędnej pomocy medycznej przed przybyciem lekarza. Policjanci pełniący w wakacje służbę na sezonowym posterunku wodnym niejednokrotnie konfrontowali się z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia osób wypoczywających nad wodą, stawiając czoła niebezpieczeństwu. Doskonale przygotowani, pełni odwagi i poświęcenia, nie raz wyciągali z wody tonących, udzielając im niezbędnej pomocy przedmedycznej.

Policjanci zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu, jakim jest woda. Dlatego dyscyplinują nieostrożnych użytkowników skuterów wodnych, kontrolują wyposażenie łodzi oraz sprawdzają trzeźwość sterników. By wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach zbiorników wodnych.

1.BEZPIECZNA KĄPIEL

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik

2.REGULAMIN KĄPIELISKA

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika

3.SKOKI DO WODY

Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią

4.ALKOHOL

Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu

5.BRAWURA

Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich

6.DZIECI

Powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych

7.POMOC

Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby

8.POMOC

Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoka

9.SPORTY WODNE

Nie pływajmy żaglówkami, łódkami czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków

Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

ROWEROWY PATROL


Sezon letni jest dla policjantów czasem szczególnie wytężonej pracy. W wielu miejscach widuje się także policyjne patrole rowerowe.
Wzorem lat ubiegłych wraz z rozpoczęciem okresu letniego policjanci pełnią służbę w formie patroli rowerowych. Spotkać je można przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych dla radiowozu, a więc w parkach, skwerach, w okolicach zalewu na Borkach. Kiedy zajdzie taka potrzeba, szybko i sprawnie dojadą w najdalsze zakamarki miejscowości. Mundurowi nie tylko oddziałują prewencyjnie swoją obecnością, podejmują również liczne interwencje wobec osób łamiących przepisy. Jest to od wielu lat sprawdzona forma pełnienia służby, dlatego także przez okres tegorocznych wakacji można liczyć na pomoc policjantów z rowerowych patroli.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Najważniejszą dewizą dla wszystkich powinno być bezpieczne, a nie jak najszybsze dojechanie do celu.

Pamiętajmy, że gdy w czasie letniego wypoczynku zostaniemy ofiarą jakiegokolwiek przestępstwa, np. kradzieży czy oszustwa, należy jak najszybciej powiadomić o tym najbliższą jednostkę Policji i zgłosić przestępstwo.

JUSTYNA LESZCZYŃSKA
RZECZNIK PRASOWY
KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W RADOMIU


fot.KWP.RADOM.PL