Czym jest kitesurfing? Brzmi groźnie, może dla niektórych trochę enigmatycznie, ale dobrze spróbować chociaż raz, aby się przekonać, że warto w życiu ryzykować. Gwarantuję Wam - kiedy po raz pierwszy poczujecie wiatr w latawcu, poczujecie też, że naprawdę żyjecie. Czy jest to sport zarezerwowany tylko dla nielicznych ? Wcale nie!

Cumbuco Brazylia
Brazylia… Na samą myśl o tym dla nas egzotycznym i dalekim kraju aż mnie przechodzą ciarki po plecach. To kraj wielu kontrastów, wspaniałych ludzi i niezrównanych krajobrazów. Jest w Brazylii kilka doskonałych miejsc, gdzie można nauczyć się pływać na kajcie, jednakże od lat największą popularnością cieszy się miejscowość Cumbuco - położona 25 km od Fortalezy, zlokalizowana na północy Brazylii. Doskonale znana i ceniona przez wszystkich fanów sportów wodnych, przede wszystkim dzięki przepięknej plaży i świetnym warunkom pogodowym. Idealne miejsce do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem.

Poza technicznymi i sprzętowymi aspektami tego sportu liczą się tutaj ludzie i klimat, jakiego nie znajdziecie nigdzie indziej. Dołączyć do tej subkultury wcale nie jest trudno. Wystarczy zacząć pływać i mieć otwarty umysł na nowe znajomości i wyzwania. Poznacie ludzi z pasją, dla których liczy się w życiu coś więcej. Na co dzień w większości szanowani i zapracowani biznesmeni, na kajcie - szaleńcy poszukujący dreszczyku emocji i zastrzyku adrenaliny. Dołączycie do nich?

Na kajcie można nauczyć się pływać nad polskim morzem, ale ja pokażę Wam najlepsze spoty na świecie do uprawiania
tej dyscypliny sportu. Brazylia, Wietnam - brzmi fantastycznie, prawda? I tak właśnie jest :) Jeśli zatem nie wiecie, gdzie wyjechać na męski wypad, zapraszam do lektury.

Baza noclegowa
Jest rozbudowana - małe drewniane domki, wille z basenami i kortami tenisowymi oraz „standardowe” hotele. Długie, szerokie, piaszczyste plaże, sceneria i sam klimat sprawiają, że poczujecie się tutaj jak w raju. Dodatkowym atutem będzie to, że dostać się tam możemy przez boskie Rio de Janeiro. Zatem warto zarezerwować w swoich planach przynajmniej 2-3 dni na zwiedzenie tego przepięknego, pełnego kontrastów miasta. Życie nocne w Rio jest nie do opisania - spotkasz tutaj ludzi z całego świata, a imprezy w klubach przy plaży Copacabana czy Ipanema na zawsze pozostaną w Twojej pamięci. Piękne dziewczyny i cudowna sceneria Rio gwarantują świetną zabawę do białego rana.

kiedy jechać do Cumbuco ?
Wtedy, kiedy wieje najbardziej, czyli od września do grudnia. W tym czasie działa w Cumbuco polska szkoła kitesurfingu: Kite Crew. Szkoła prowadzi kursy kitesurfingu wg standardów Międzynarodowej Organizacji Kitesurfingu IKO, na poziomach IKO 1, IKO 2, IKO 3 oraz lekcje zaawansowane.
Także każdy znajdzie tam coś dla siebie :)


Mui Ne Wietnam
Wietnam… hmmm… niesamowity kraj, który może Wam zaoferować po prostu wszystko. Zacznijmy od jedzenia, które jest naprawdę nieprawdopodobne - zupa Pho, wołowina Bun Bo Hue czy znane wszystkim sajgonki to tylko niektóre lokalne przysmaki. Mui Ne to niewielka mieścina położona niedaleko miasta Pan Thiet, znana przede wszystkim z cudownych czerwonych wydm i malowniczej wioski rybackiej. Od niedawna stała się jednak cenionym spotem na wszelkiego rodzaju sporty wodne za sprawą idealnych warunków wietrznych.

Kiedy jechać do Cumbuco ?
Najlepszy termin na taki wypad to styczeń-marzec. Wtedy panują tu najkorzystniejsze warunki pogodowe. Miejsce jest cudowne, długa, szeroka i piaszczysta plaża, a jedzenie tak jak wspominałem przepyszne. Imprezy? Szalone, do rana… aż zacznie wiatr wiać - wtedy wszyscy ruszają nad wodę i zaczyna się niesamowite widowisko.

Baza noclegowa
Baza noclegowa jest dosyć dobrze rozbudowana, a najlepsze miejsce, żeby rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem, to Mui Ne Village, gdzie woda jest najbardziej płaska, a wiatr stosunkowo niewielki. Wyobraźcie sobie Mui Ne… Poza kilkoma większymi hotelami to głównie drewniane domki zlokalizowane bezpośrednio przy plaży, w których poczujecie klimat tego przepięknego kraju. Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano, przeciągacie, otwieracie drzwi - jeden skok i wasze stopy lądują w cudownym, białym piasku. A przed Wami bezkres Morza Południowochińskiego. Czy można chcieć więcej? Czy może być jeszcze lepiej? Tak - jeśli zdecydujecie się spróbować swoich sił w pływaniu na kajcie. Tak jak w przypadku Cumbuco, również w Mui Ne znajdziemy polską szkołę kite’a.


Michał Falkiewicz
www.kitecrew.pl