Konkursy, warsztaty, wykłady i realizacja scen specjalnych. To tylko część tego, co będzie się działo podczas tegorocznego Kameralnego Lata. W niedzielę, 2 lipca startuje 10. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych. Festiwal już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Kameralne Lato co roku przyciąga do Radomia wybitne osobistości z branży filmowej. Wydarzenie daje możliwość początkującym twórcom pracy pod okiem najlepszych filmowców i zaprezentowania swojej twórczości na szerszą skalę. Ambasadorką festiwalu jest znana aktorka, Anna Mucha.

Kameralne Lato 2017 tradycyjnie zainauguruje uroczysta parada zabytkowych samochodów, która ruszy sprzed Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Finał zaplanowano na placu przed Urzędem Miejskim. Tam z kolei organizatorzy przygotowali dla najmłodszych miłośników kina Kameralny Piknik Filmowy. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się także Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK.

Podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku młodzi twórcy będą rywalizować w Konkursie Głównym, który zaprezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców. Staranie przeprowadzana preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil – tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się także Konkurs Filmów Niezależnych. Jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę.

Ważną częścią festiwalu są warsztaty filmowe skierowane do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Podczas zajęć uczestnicy pod opieką profesjonalistów zrealizują etiudy filmowe.

Poza praktyką znajdzie się również czas na trochę teorii. W ramach festiwalu odbędą się wykłady związane z tematyką filmową. W tym roku do grona wykładowców Kameralnego Lata dołączył aktor, Robert Gonera oraz reżyser, Adam Palenta.

Organizatorzy przygotowali również coś dla młodych miłośników kina. A mianowicie otwarte warsztaty dla młodzieży „ABC pracy przed kamerą”, które poprowadzi m.in. Anna Mucha.

Nowością tegorocznego Kameralnego Lata jest projekt Interfilmlab: program szkoleń, warsztatów i paneli dyskusyjnych dotyczących zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego.

Gala Finałowa „Kameralnego Lata” jest zaplanowana na sobotę, 8 lipca. Wtedy poznamy zwycięzców wszystkich konkursów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, które odbywają się w ramach festiwalu, jest bezpłatny. Szczegółowy program tegorocznej edycji Kameralnego Lata jest dostępny na stronie https://kameralnelato.pl/