Rzym to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych europejskich stolic, gdzie na każdym kroku potykamy się o historię. Idealne miejsce na wiosenny wypad dla miłośników zwiedzania, a w przerwie pomiędzy odkrywaniem kolejnych zabytków pamiętających czasy Nerona i Cezara, można udać się nad nieodległe Morze Tyrreńskie.

Aby należycie zaprezentować wszystkie warte uwagi miejsca i atrakcje Rzymu, trzeba by napisać całą książkę, i to pokaźnej objętości. Nasz przewodnik z konieczności jest ekstremalnie zwięzły, ale pozwala zyskać pewne wyobrażenie na to, jak wyjątkowy czas spędzimy wędrując po Wiecznym Mieście.


Koloseum (Colosseo)
Będący jednym z głównych symboli Rzymu Amfiteatr Flawiuszów swoją zwyczajową nazwę zawdzięcza stojącemu niegdyś obok budowli 40-metrowemu Kolosowi - posągowi ukazującemu Nerona jako boga słońca Heliosa. Pierwotnie odbywały się tu walki gladiatorów. Koloseum zazwyczaj utożsamiane jest z dokonywanymi przez Nerona pogromami pierwszych chrześcijan. W istocie powstało nieco później niż słynny wielki pożar Rzymu i związana z tym fala represji, jednak faktycznie wkrótce stało się miejscem męczeństwa wyznawców nowej religii podczas prześladowań zakrojonych na o wiele większą skalę niż za czasów Nerona. Tuż obok Koloseum znajduje się imponujące i bardzo rozległe Forum Romanum, czyli najważniejszy plac starożytnego Rzymu, gęsto zabudowany świątyniami, pomnikami i bazylikami. Forum leży u podnóża sześciu wzgórz, z czego południowy Palatyn uznawany jest za kolebkę Wiecznego Miasta, gdyż na jego zboczu znajdowała się grota, w której wilczyca wykarmiła legendarnych założycieli Rzymu: Romulusa i Remusa.


Fontana di Trevi
U stóp jednego z siedmiu wzgórz – Kwirynału, stoi najsłynniejsza, zdobiąca okładki wielu przewodników, barokowa fontanna di Trevi. Nad wodą płynącą z odległości 20 km starożytnym akweduktem pyszni się Neptun - pan mórz i oceanów, otoczony innymi morskimi bóstwami.


Panteon
Pierwotna, dedykowana wszystkim bogom świątynia ufundowana przez Marka Agryppę, doradcę cesarza Oktawiana Augusta, przetrwała mniej więcej sto lat. W 121 r. z inicjatywy cesarza Hadriana  rozpoczęto budowę nowego, stojącego po dziś dzień gmachu. Budowla ma kształt rotundy o średnicy 44 m nakrytej kopułą zawieszoną również 44 m nad posadzką. Jest pozbawiona okien, a dostęp do światła słonecznego zapewnia jedynie okulus, czyli okrągły otwór w sklepieniu. Znajdują się tu m.in. groby Rafaela oraz królów Włoch Wiktora Emanuela II i Umberta I.


Schody Hiszpańskie
Wspaniała barokowa budowla będąca obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty, zwłaszcza latem oblegana zarówno przez przyjezdnych, jak i stałych mieszkańców Rzymu. Przed schodami znajduje się La Barcaccia, niewielka fontanna w kształcie łódki autorstwa rzeźbiarza Pietra Berniniego. Jest to nawiązanie do barki przyniesionej aż do tego miejsca wraz z wodami Tybru w czasie powodzi.


Watykan
Utworzone w 1929 r. na 44 hektarach Państwo Kościelne obejmuje Bazylikę i Plac św. Piotra, pałace i ogrody oraz kilka dalszych enklaw takich jak kościół św. Jana na Lateranie, niektóre rzymskie katakumby i pałac w Castel Gandolfo. Na środku jednego z najsłynniejszych placów na świecie – Piazza di San Pietro widnieje egipski obelisk, który pierwotnie zdobił cyrk Kaliguli i Nerona. W kuli na szczycie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego.


Basilica di San Pietro
– kościół, którego rola w dziejach świata, religii i sztuki jest nie do przecenienia, według tradycji został wzniesiony na miejscu pochówku św. Piotra. Grób pierwszego biskupa Rzymu nakryty wysokim na 28 m baldachimem projektu Berniniego mieści się pod głównym ołtarzem. Pośród zgromadzonych w bazylice dzieł sztuki możemy podziwiać  m.in. Pietę Michała Anioła. Tuż obok, w kaplicy św. Sebastiana, znajduje się grób Jana Pawła II.


Muzea Watykańskie
Niezależnie od tego, w jakiej porze roku wybierzemy się do Rzymu, prawdopodobnie przed wejściem do Muzeów Watykańskich będziemy musieli odstać swoje w mniejszej lub większej kolejce. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i na własne oczy zobaczyć zgromadzone na przestrzeni wieków zbiory, w tym obrazy Leonarda da Vinci, Caravaggia czy Jana Matejki oraz Sykstynę - prywatną kaplicę papieską ozdobioną m.in. słynnym freskiem Michała Anioła na sklepieniu.


Z ciekawostek
Jedną z cech lokalnego kolorytu jest imponująca liczba zabytkowych fontann i studzienek, z których spragnieni turyści mogą bez obawy czerpać doprowadzaną z gór wodę ( bardzo rzadko zdarza się informacja o niezdatności do spożycia – aqua non potabile). Nic tak nie dodaje energii do zwiedzania jak łyk zimnej i czystej wody zaczerpnięty np. z paszczy egipskiego lwa liczącego sobie jakieś 3 tysiące lat… (fontanna przy Kapitolu).

Foto:Katarzyna Molenda, Anna Iwańska, Chroma Stock