DOMONIK KOZIAK

pasjonat motocykli
motocyklista
z wieloletnim stażem

Motocykl jest pojazdem o mniejszych gabarytach i przez to mniej widocznym, dlatego też obowiązkiem jest jazda przy włączonych światłach mijania. Przepisy nakazują również jazdę w kasku na głowie. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Ulica nie jest torem wyścigowym!!! Jazda na jednym kole czy tzw. palenie gumy ma swoich zwolenników, ale pamiętajmy, że taki styl jazdy nie powinien mieć miejsca na drodze publicznej.
Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać na motocykl w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu środków odurzających. Coraz częściej słyszymy o ludzkich tragediach, a wystarczy tylko ''włączyć myślenie''.

Przygotowanie motocykla do jazdy i stan techniczny

Po długim zimowym postoju motocykl wymaga odpowiedniego przygotowania do jazdy. Podstawowe czynności obejmują: sprawdzenie układu hamulcowego, stanu ogumienia i prawidłowego ciśnienia w oponach, nasmarowanie łańcucha, kontrolę oświetlenia, prawidłowy naciąg linek sterujących oraz ich nasmarowanie. Należy dokładnie zapoznać się z danymi technicznymi producenta danego motocykla. Po wykonaniu tych podstawowych czynności możemy wyruszyć na pierwszą przejażdżkę.

Zdrowie, kondycja

Dobry stan zdrowia to bardzo ważny element, który może mieć istotny wpływ na podróżowanie motocyklem. Należy pamiętać, że motocykl z reguły jest pojazdem jednośladowym i należy się z nim dobrze oswoić, wyczuć jego masę, gabaryty. Motocykliści początkujący nie powinni siadać na sprzęt o dużej mocy i wadze, lecz dobrać pojazd tak, aby móc stopniowo nabierać wprawy i oswajać się z coraz to większą mocą. Ważne jest też prawidłowe dobranie motocykla do swojego wzrostu, a w przypadku jazdy z pasażerem, przekazanie mu niezbędnych informacji dotyczących porozumiewania się, a także prawidłowego zachowania na motocyklu. Dość istotne znaczenie ma dobra kondycja, dlatego też nie do przecenienia jest aktywne spędzanie czasu - czy to siłownia, rower, czy basen, na pewno pomogą nam usprawnić jazdę jednośladem.

Porady i sugestie

Wieloletnie doświadczenie i tysiące kilometrów w siodle pozwalają mi na przekazanie Czytelnikom kilku ważnych wskazówek. Przy pierwszych wiosennych wyjazdach raczej nie powinniśmy decydować się na pokonywanie dłuższych tras o dużym natężeniu ruchu, należy śledzić warunki pogodowe, żeby uniknąć mokrej niespodzianki. Dłuższe trasy można planować po nabyciu podstawowego doświadczenia, a najlepiej z udziałem innego motocyklisty.
Zawsze ubieraj kask, rękawice, specjalistyczną odzież, buty. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.
Jeździj zgodnie z przepisami, szanuj innych użytkowników ruchu drogowego, w tym pieszych. Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy widzisz zagrożenie na drodze lub przejeżdżasz przez obszar leśny, bo dzikie zwierzęta mogą znienacka wyskoczyć spomiędzy drzew. Zwracaj uwagę na nawierzchnię, patrz w lusterka i w sposób widoczny przekazuj swoje zamiary innym kierującym.
Dobra kondycja i samopoczucie na równi ze stosowaniem się do kilku podstawowych reguł pozwolą nam cieszyć się z każdego kilometra trasy oraz bezpiecznie wrócić do domu.


Wyposażenie motocyklisty

Odpowiednio dobrany strój to niewątpliwie jeden z ważniejszych czynników dbających o bezpieczeństwo motocyklisty.

KASK

Kaski włoskich producentów należą do najlepszych na świecie. Dodatkowy element kasku tzw. Pinlock zapobiega parowaniu szyby, a antyalergiczna wyściółka to już właściwie standard przy produkcji kasków.

BUTY Z ATESTEM

Profesjonalne buty motocyklowe typu chopper, touring i racing posiadają membrany wodoodporne oraz oddychające.

ZESTAW KUFRÓW

Do dalszych wypraw, motocykl powinien być wyposażony w zestaw kufrów zapewniający odpowiedni rozkład masy, co ma również znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Systemy komunikacji bezprzewodowej, czyli tzw. interkomy pozwalają nam na prowadzenie rozmów z innymi motocyklistami oraz pasażerami, a także nawiązywanie rozmów telefonicznych bez konieczności zatrzymywania motocykla.

RĘKAWICE

Materiał, z którego są wykonane rękawice, przede wszystkim musi być bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie, ponieważ naturalną reakcją na sytuację zagrożenia jest zasłonięcie się rękami. Niektóre modele zapewniają możliwość korzystania z dotykowego ekranu telefonu. Dodatkowo rękawice mogą posiadać specjalną gumę, którą zetrzemy krople wody z szyby.

OPONY

Niezwykle ważny jest dobry stan opon - zwróć uwagę na ewentualne pęknięcia, kontroluj grubość bieżnika i dobieraj opony według zaleceń producenta.

ODZIEŻ ODPOWIEDNIO DOPASOWANA

Producenci odzieży motocyklowej prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach i technologiach. Do wyboru mamy sporo możliwości. Odzież skórzana lub tekstylna to sprawa indywidualna. Ale warto wiedzieć, że strój motocyklisty może posiadać ciekawe rozwiązania, które w sytuacji zagrożenia mogą przyczynić się do ocalenia życia. Szereg ochraniaczy w najbardziej newralgicznych miejscach, membrany pomagające zachować odpowiednią temperaturę i komfort podczas jazdy.

KURTKA

Musi być wyposażona w jak największą ilość ochraniaczy – na barki, łokcie i kręgosłup to minimum. Obecność otworów wentylacyjnych docenimy zwłaszcza podczas gorących dni. Z kolei membrana uchroni przed przemoczeniem oraz wiatrem.

SPODNIE

Niezbędnymi elementami spodni są nakolanniki, ochraniacze na bokach bioder oraz wentylatory.

fot.CHROMA STOCK, www.gibimoto.pl