10.06.2017 (sobota) godz. 18:00, Sala koncertowa ROK
Boski Mozart. Zakończenie sezonu 2016/2017
Adam Wodnicki – fortepian
Maciej Żółtowski – dyrygent
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie m.in. W. A. Mozart: 23. Koncert fortepianowy A-dur KV 488, 39. Symfonia Es-dur KV 543

Ceny biletów:
I strefa - bilet normalny 20 zł,  bilet ulgowy 18 zł,
II strefa - bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł,
Cena biletu w karnecie: 14 zł (min. 5 koncertów)

Wolfgang Amadeusz Mozart osiągnął szczyty artystyczne niedostępne żadnemu innemu kompozytorowi. Po łacinie amadeus znaczy "umiłowany przez Boga". Można powiedzieć, że Mozart został przez Boga wybrany, a sam Bóg przemawia do nas poprzez jego wielką muzykę.

Kompozycjami, w których w najwyższym stopniu przejawia się jego przebogata fantazja, są opery i koncerty fortepianowe, mimo że skomponował wiele innych arcydzieł należących do każdego rodzaju muzyki. Jego dzieła stanowią połączenie wyjątkowego smaku i logiki formalnej, a wyrażają najgłębsze uczucia, w których, zdaje się, zawarta jest tajemnica wiecznej młodości.

Każda licząca się orkiestra powinna mieć w swoim repertuarze przynajmniej kilka symfonii i koncertów Mozarta. Do tych najpopularniejszych należy z pewnością 39. Symfonia Es-dur, obok słynnej 40. g-moll i 41. C-dur „Jowiszowej" uznawana za najwybitniejsze osiągnięcie mozartowskiej symfoniki. Majestatyczny wstęp, melodyjne Allegro, nastrojowe Andante, nietypowy ländler w miejscu klasycznego scherza, żywiołowy finał - a w każdej z tych części łatwe do zapamiętania, pełne cudownej lekkości i naturalności melodyjne frazy - z pewnością przyczyniły się do włączenia tej symfonii do tzw. żelaznego repertuaru. Geniuszu Mozarta nie zabraknie też w pierwszej części wieczoru, którą wypełni słynny 23. Koncert fortepianowy A-dur w wykonaniu wybitnego amerykańsko-polskiego wirtuoza fortepianu, Adama Wodnickiego.

Adam Wodnicki - nazwany "fenomenalnym pianistą" i "muzyczną gwiazdą". Ceniony przez publiczność i krytykę między innymi za naturalną łatwość wypowiedzi muzycznej, wyrafinowanie muzyczne, ale przede wszystkim za umiejętność wytworzenia magii, której doświadczają słuchacze podczas jego koncertów. Jako solista występował na pięciu kontynentach. W ostatnich sezonach występował m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Chinach, Korei, Kolumbii, Argentynie, Izraelu, Republice Południowej Afryki, USA, Kanadzie i wielokrotnie w Polsce. Wodnicki brał udział wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Dokonał licznych nagrań płytowych, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki.
W 2014 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś rok później w 2015 roku został laureatem nagrody Złote Sowy Polonii w dziedzinie muzyki, przyznawanej przez redakcję czasopisma Jupiter we Wiedniu.

fot.Radomska Orkiestra Kameralna