Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. W Radomiu artyści z Kalisza zaprezentują piękne romantyczne utwory trzech wybitnych kompozytorów.

Koncert rozpoczniemy niemal słowami „Dawno, dawno temu…”, bo przecież tak rozpoczyna się każda bajka. I mimo, że utwór nie ma nic wspólnego z opowieściami dla dzieci czytanymi na dobranoc, przeniesiemy się w fascynujący świat Stanisława Moniuszki.

Uwertura koncertowa Bajka, wykonana po raz pierwszy 1 maja 1848 roku w Wilnie, jest jednym z nielicznych dzieł instrumentalnych Stanisława Moniuszki i jednocześnie jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych. Oprócz ogólnego określenia "uwertura fantastyczna" i znaczącego tytułu kompozycja nie posiada programu literackiego. Dynamiczna narracja muzyczna, barwna instrumentacja, liczne kontrasty wyrazowe i - przede wszystkim - piękne, melodyjne tematy pozwalają jednak łatwo wyobrazić sobie hipotetyczną bajkę, zaczynającą się właśnie słowami: "Dawno, dawno temu...". W kolejnym utworze do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej dołączy wybitna skrzypaczka Shion Minami. Artystka jest jedną z najbardziej cenionych muzyków jej pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat i mimo swego młodego wieku może się poszczycić zdobyciem wielu prestiżowych nagród na całym świecie. W 2015 roku została laureatką drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Józefa Joachima w Hanowerze. Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentuje w utworze Henryka Wieniawskiego, a będzie to Koncert Skrzypcowy d-moll, nr 2, op. 22. Wieniawski był nie tylko wirtuozem dysponujący fenomenalną techniką, ale też wielkim lirykiem. W relacjach często opisywano go jako "poetę skrzypiec”. Był ostatnim wirtuozem skrzypiec, który przeszedł do historii muzyki również jako kompozytor. W jego utworach obecne są oba te przymioty: brawurowa wirtuozeria oraz liryzm. Widać to wyraźnie w Koncercie d-moll.

Całość dopełni romantyczna symfonia Antonina Dvořáka cechująca się nadzwyczajnym bogactwem melodycznym i znakomitą instrumentacją. I właśnie te dwa elementy są charakterystyczną wizytówką całej twórczości symfonicznej czeskiego kompozytora, spośród której VIII Symfonia G-bur op.88 uznawana jest za najbardziej „dworzakowską”.

29.04.2017 (sobota) godz. 18:00, Sala koncertowa ROK

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Shion Minami – skrzypce

Adam Klocek – dyrygent

W programie:

Stanisław Moniuszko (1819 – 1872)

Uwertura fantastyczna „Bajka. Opowieść zimowa.”

Henryk Wieniawski (1835 – 1880)

II Koncert skrzypcowy d-moll

Allegro moderato

Romance. Andante ma non troppo

Allegro con fuoco - Allegro moderato (à la Zingara)

*** przerwa ***

Antonin Dworzak (1841-1904)

VIII Symfonia G-dur op. 88

Allegro con brio

Adagio

Allegretto grazioso – Molto vivace

Allegro ma non troppo


Dodatkowe informacje

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ
Zespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.  Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” - MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL, który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju. 
Ciekawym projektem Filharmonii Kaliskiej okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, łączący różne muzyczne style. W wersji symfonicznej z orkiestrą wystąpili m.in. Gabriela Kulka, Grzegorz Kupczyk z zespołem Ceti, zespół ZAKOPOWER,  grupa LABORATORIUM, zespół DeMONO.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Najważniejsza z nich to nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album „Night in Calisia”
W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. "Preisner's Voices". Trzecia płyta: "Danse Macabre" została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.
ADAM KLOCEK – dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014.
Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, a od roku 2011 dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia.
W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.
Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego.
Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej.

W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.


fot.ROK