Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta oraz przedstawicieli służb mundurowych i organizacji kombatanckich w Radomiu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w kościele garnizonowym, po której młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika zaprezentowała przygotowany przez siebie program słowno-muzyczny.

Uczestnicy uroczystości złożyli także kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy WiN oraz pod dwiema tablicami pamiątkowymi poświęconymi żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy w latach 1945-1947 byli więzieni, torturowani i mordowani w siedzibie Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Moniuszki oraz NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Kościuszki. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym. Przypomina o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość Państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Bohaterowie tego okresu związani z ziemią radomską to m.in. porucznik Aleksander Młyński pseudonim „Drągal”, podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim ,,Igła” i  major Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim ,,Zagończyk”.

Foto: radom.pl