Tradycyjny Orszak Trzech Króli przejdzie 6 stycznia ulicami Radomia. Od 2012  roku, gdy po raz pierwszy radomianie mieli okazję brać udział w tak przygotowanych obchodach Święta Trzech Króli,  z roku na rok przybywa uczestników świątecznego orszaku,  często stosownie przebranych, podążających z pokłonem nowo narodzonemu Chrystusowi.

Tegoroczny Orszak  wyruszy z radomskiego rynku o godz. 12.00. Wcześniej rozdawane będą korony królewskie  i śpiewniki z kolędami. Po powitaniu przez władze miasta będzie można obejrzeć pierwszą scenkę zatytułowaną „Poruszenie wśród Aniołów, Pasterzy i Mędrców. Następnie za jadącymi konno mędrcami uczestnicy orszaku przejdą na ulicę Reja, gdzie zostanie przedstawiona scenka „Stworzenia świata”.

Na ulicy Żeromskiego, przy kościele ojców Bernardynów zostanie przypomniane życie pierwszych rodziców w raju oraz grzech przez nich popełniony, a w kolejnej scence u zbiegu ulic Żeromskiego i  Witolda, narodzenie Chrystusa oznajmi śpiew radujących się aniołów. Poruszenie pasterzy  strzegących wypasanych na hali owiec  będzie natomiast można zobaczyć przed kościołem garnizonowym. Wraz z pastuszkami  i aniołami cały śpiewający orszak wyruszy w kierunku stajenki ustawionej przed gmachem Urzędu Miejskiego, by pokłonić się Dzieciątku. Poszczególne scenki przygotowują harcerki z ZHR oraz młodzież z radomskich liceów ogólnokształcących.

Orszak poprowadzą trzej władcy, w których role, podobnie jak w poprzednich latach wcielą się: Leopold Suski, Andrzej Musiał i Mirosław Kieszkowski. Ponadto w radomskim orszaku zawsze uczestniczą też kawalerzyści ze Szwadronu Ziemi Radomskiej w barwach 11. Pułku Ułanów. Przy samej szopce pojawią się natomiast owieczki z radomskiego skansenu, osiołki i kozy od osób prywatnych, a także kucyk Kubuś.

Foto:radom.pl