JAROSŁAW ZAGOŻDŻON


  pasjonat tenisa ziemnego, aktywny gracz amatorski i wierny kibic.
  założyciel stowarzyszenia ag tenis chorzowska.
  poza tenisem od 20 lat właściciel firmy auto-gaz centrum.
  sponsor wielu radomskich imprez związanych  ze sportem - głownie z tenisem.
Panie Jarosławie, co sprawiło, że tak diametralnie zmienił Pan branżę? Instalacje gazowe i tenis to kompletnie różne dziedziny...
Tenis ziemny od zawsze był moją pasją. Gdy byłem dzieckiem, uwielbiałem oglądać mecze tenisowe. Wtedy moimi idolami byli Björn Borg, Andre Agassi czy Wojciech Fibak. Niestety, tenis ziemny wówczas nie był tak popularny i oczywiście tak dostępny jak dziś. Na szczęście to na tyle wdzięczna dyscyplina, że można zacząć naukę gry w każdym wieku. Ja swoje pierwsze kroki na korcie stawiałem kilka lat temu i na pewno będę na nim jeszcze bardzo długo. Ale wracając do tematu, ja nie zmieniłem branży tylko dodałem moją pasję jako kolejne z zajęć, które wykonuję w życiu. Cały czas prowadzę i rozwijam firmę AG CENTRUM. Ostatnio poszerzyliśmy zakres naszych usług np. o serwis opon. Tenis i stowarzyszenie, które utworzyliśmy, jest realizacją moich pasji. Moim marzeniem jest Klub wypełniony dziećmi i młodzieżą grającą w tenisa. Tak jak mówiłem, jakiś czas temu możliwości grania były mocno ograniczone, a teraz jest już o wiele łatwiej i taniej.

Taniej? Większość mieszkańców Radomia uważa jednak, że tenis nie jest „tanią” dyscypliną. Czy to prawda?

Staramy się obalić ten stereotyp, że tenis jest sportem tylko dla ludzi bardzo zamożnych. Tenis rekreacyjny jest dostępny na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Opłaty miesięczne związane ze szkoleniem dzieci są porównywalne  z opłatami za basen czy balet.

A w jakim wieku można rozpocząć naukę gry w tenisa?
Ogromną zaletą tenisa ziemnego jest fakt, że jego naukę można rozpocząć dosłownie w każdym wieku. W tenisie amatorskim mamy bardzo wiele turniejów w różnych kategoriach wiekowych, dzięki czemu na udział w zawodach mogą pozwolić sobie nawet 70-letni gracze! Jeśli chodzi o dzieci, to w naszej Akademii Tenisa mamy już 4 i 5-latki. Dla maluchów mamy specjalistyczny sprzęt – lekkie i krótkie rakiety, piłki gąbczaste oraz mini siatki. Dopiero później zaczynamy grać na całym korcie i przechodzimy na coraz twardsze piłki. W początkowej fazie nauki gry polecamy skorzystać z porady trenera lub instruktora. Tenis to doskonała recepta na dobrą kondycję oraz wyśmienita zabawa, zarówno dla 4-, jak i 70-latków.

Czy AG TENIS CHORZOWSKA to tylko Akademia Tenisa dla dzieci?

Tak jak wspomniałem, Akademia Tenisa dla dzieci i młodzieży była moim marzeniem i na tym głównie opiera się działalność Stowarzyszenia. Natomiast dla dorosłych również mamy bogatą ofertę. W Klubie funkcjonują rozgrywki singlowe Challenge, gdzie grupa około 40-50 osób rozgrywa ze sobą mecze celem uplasowania się na jak najwyższej pozycji na liście. Oprócz tego rozgrywamy również Ligę Deblową. W Klubie odbywają się także turnieje amatorskie, turnieje firmowe czy urodziny dla dzieci. Mieliśmy nawet wieczór kawalerski na korcie. Oferta jest naprawdę szeroka.

A gdyby miał Pan wymienić największe zalety tej dyscypliny, to co znalazłoby się na pierwszym miejscu?

Bardzo trudno jest wymienić jedną najważniejszą zaletę. Przede wszystkim uprawianie tego sportu poprawia kondycję, polepsza koordynacje ruchową i refleks, wzmacnia mięśnie. Osoby uprawiające tenis ziemny są odporniejsze, bardziej zahartowane i nie zapadają tak szybko na różne infekcje. Tenis to także spory wysiłek fizyczny, dzięki czemu w ciągu godzinnego treningu można spalić nawet do 700 kalorii! Wśród pozytywów tenisa można również wymienić niesamowity wpływ na nasze zdrowie – przeciwdziała bowiem takim chorobom jak: cukrzyca, otyłość, choroby serca, naczyń i osteoporoza. Gra w tenisa wymaga skupienia i zaangażowania, toteż jest świetnym pomysłem na walkę ze stresem, sposobem na „odcięcie się” od codziennych problemów. Tenis to sport mało kontuzyjny. Sprzyja temu chociażby nawierzchnia, z której wykonane są korty w AG TENIS CHORZOWSKA. Sztuczna trawa jest bezpieczna dla graczy, jeśli chodzi o kontuzje stawów. 


Rozmawiał: Grzegorz Majak


Foto: AG Tenis