Kolejny koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej już niebawem. 8 października odbędzie się niezwykły „Pojedynek na miny”. Wraz z Orkiestrą wystąpią młodzi, zdolni uczniowie, którzy niekoniecznie mają wykształcenie muzyczne, ale chcą pokazać, co potrafią. Koncert będzie pokazywał także, jak w dzisiejszym świecie elektronika może wzbogacać muzykę. Oprócz młodzieży będziemy gościć doskonałą skrzypaczkę – Martę Magdalenę Lelek. Natomiast 16 października zespół Opery Śląskiej z Bytomia przedstawi spektakl, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, operę „Straszny dwór”. Rewelacyjne dzieło Stanisława Moniuszki, które można oglądać w nieskończoność i nigdy się nie znudzi.


Pojedynek na miny


Pojedynek na miny to jeden z najbardziej znanych i znaczących fragmentów powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Walka ta rozgrywa się między Miętusem i Syfonem i stanowi ona sposób na rozwiązanie osobistego konfliktu między uczniami. Okazuje się, że fragment doskonałej literatury może być także inspiracją do napisania dobrej muzyki. Mecz Macieja Jabłońskiego odnosi się do tego właśnie fragmentu dzieła Gombrowicza. Oczywiście nikt tak nie zorganizuje i nie odtworzy pojedynku na miny jak młodzież. Dlatego do muzyków Radomskiej Orkiestry Kameralnej dołączy młodzież radomskiego V L.O. Jaki będzie wynik? To się okaże. Cały koncert będzie niezwykle zróżnicowany stylistycznie. Poznamy spojrzenie na muzykę tak różnych kompozytorów jak: stroniącego od awangardy – Mieczysława Weinberga, czołowego przedstawiciela kierunku neoklasycznego w muzyce polskiej – Michała Spisaka oraz czerpiącego inspiracje z muzyki ludowej Beli Bartóka.


08.10.2016 (sobota) godz. 18:00, Sala koncertowa ROK

Pojedynek na miny

Marta Magdalena Lelek – skrzypce

Maciej Żółtowski – dyrygent

Uczniowie V L.O. im. R. Traugutta w Radomiu

Radomska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:

Maciej Jabłoński: Mecz, Mieczysław Weinberg: Concertino na skrzypce i orkiestrę, Michał Spisak: Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę, Bela Bartók: Divertimento.

Ceny biletów:

I strefa - bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł,

II strefa - bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 14 zł,

Cena biletu w karnecie: 14 zł (min. 5 koncertów)

Uczniowie ZSM: 13 zł

Bilet grupowy: 13 zł (min. 10 osób)


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Straszny Dwór


Uroczysta premiera w Operze Śląskiej odbyła się 5 czerwca 2010 r. z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia bytomskiej sceny. Arcydzieło gatunku jedyne w swoim rodzaju. Opera stanowiąca niepowtarzalny stop wielu tonacji, a przy tym stylistycznie jednorodna. Skonstruowana świetnie, z dramaturgicznym polotem, z nośną, arcyzabawną intrygą opartą na podwójnych „ślubach kawalerskich”. Żywa akcja, wdzięk kameralnych scen i obrazów zbiorowych o walorach soczystych malowideł. I ta zmienność nastrojów – humor, dowcip, pastelowy liryzm i patos patriotycznych uniesień. Libretto Jana Chęcińskiego osnute na kanwie „Starych gawęd i obrazów” K. W. Wójcickiego okazało się wyjątkowo nośną konstrukcją opery. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest popisem inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji. Każda scena jest całością, każda postać ma swój popisowy numer; co aria to dawka niezwykłego uroku. Powstały po upadku powstania styczniowego „Ku pokrzepieniu serc”, okazał się „Straszny dwór” okazał się poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury – jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców.


16.10.2016 (niedziela) godz. 18:00, Sala koncertowa ROK

Stanisław Moniuszko: Straszny dwór

opera w 4 aktach

libretto: Jan CHĘCIŃSKI

reżyseria i inscenizacja: Wiesław OCHMAN

kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN

scenografia i kostiumy: Jan POLEWKA

choreografia: Jarosław ŚWITAŁA

Ceny biletów:

Przedsprzedaż (do 2 października):

I strefa - bilet normalny 85 zł

II strefa - bilet normalny 75 zł

od 3 października:

I strefa - bilet normalny 95 zł

II strefa - bilet normalny 85 zł


fot.Tomasz Zakrzewski, Opera Śląska, Straszny Dwór / Marta Magdalena Lelek